W Eemshaven w Holandii od czterech lat powstaje nowoczesna elektrownia o mocy 1600 MW opalana antracytem, ma być gotowa w br.
Elektrownia węglowa z dołączonym spalaniem biomasy wyposażona jest w nowoczesną technologię oczyszczania i filtrowania spalin. W szczytowym momencie procesu budowlanego na placu budowy tuż przy wybrzeżu Morza Północnego pracowało do 3 tys. wykwalifikowanych pracowników, w tym przeszło 800 z nich wyłącznie przy wznoszeniu konstrukcji żelbetowej obiektu. Niemiecko-holenderskie konsorcjum Mainka and Visser & Smit Bouw (generalny wykonawca inwestycji) kwestie technologii szalunkowej zastosowanej przy tej realizacji powierzyło firmie Doka.
Zastosowano efektywne pod względem ekonomicznym i technicznym rozwiązania, m.in. przy wznoszeniu budynku turbiny, silosów, budynku generatora pary oraz rozdzielni głównej, uzupełnione o certyfikowany system ochrony krawędziowej przed upadkiem XP i system słupków poręczy typu S. Rozwiązania te zapewniły najwyższy poziom bezpieczeństwa wymagany przy tego typu realizacjach oraz pozwoliły uzyskać wysoką wydajność ekipom szalunkowym.
Fot. 1 Elektrownia w Eemshaven
Rozwiązania szalunkowe dopasowane do indywidualnych wymagań
Centralną częścią konstrukcji obiektu jest budynek turbiny. Do jego wykonania przewidziano 150 m.b. platform w systemie samowznoszącym typu Xclimb 60 w połączeniu z ciężkim szalunkiem ramowym Framax Xlife o powierzchni ponad 20 m2, przestawianych w górę zgodnie z przyjętym harmonogramem w 12 taktach, do całkowitej wysokości konstrukcji 68,95 m. Oba systemy stanowią zintegrowaną całość podczas fazy spinania, gwarantując niezakłócony proces technologiczny również przy wiatrach o sile do 8 stopni w skali Beauforta, częstymi w rejonie wybrzeża morskiego Holandii. W systemie samowznoszącym Xclimb 60 siłowniki hydrauliczne obsługiwane są przez mobilną jednostkę sterującą, umożliwiającą jednoczesną współpracę z maksimum 4 siłownikami (dla maksimum 2 platform) w jednej fazie wspinania. Raz zmontowany zestaw hydrauliczny przestawia się na kolejne sekcje wspinania, bez konieczności demontażu zestawu, co znacznie oszczędza czas obsługi całego procesu wspinania.
Aby precyzyjnie dopasować deskowanie do zaprojektowanego kształtu budynku silosu R2UET, Doka dostarczyła bezpośrednio na budowę (w usłudze Ready-to-Use Sernice, czyli tzw. pierwomontażu) prefabrykowane płyty o kształcie trapezowym w szalunku dźwigarkowy Top50. Wspornikowy strop o grubości 175 cm został na wysokości 13,75 m podparty 24 wieżami Staxo 100, które wstępnie były zmontowane (a później również zdemontowane) poziomo na gruncie, a następnie ustawione pionowo przy użyciu dźwigu.
Fot. 2 Szalowanie
Korzystne usługi
Inżynierowie zajmujący się szalowaniem ściśle współpracowali z działem przygotowania produkcji na budowie, tak aby zapewnić maksymalną wydajność całego procesu realizacji inwestycji. Dla pewności, że wszystko będzie działać płynnie, już od samego początku prac na miejscu byli instruktorzy z firmy Doka, aby udzielać wskazówek i nadzorować kolejne fazy wdrażania do realizacji zaprojektowanej technologii. Również logistycy firmy Doka na bieżąco nadzorowali stan potencjału szalunku na budowie, tak aby przygotować do sprawnego odbioru i zwrotu sprzęt niebędący dłużej w użyciu na budowie.
Tomasz Rudzki
Doka