Niewielki rozmiar, ogromna moc – co kryją kompaktowe urządzenia wysokociśnieniowe stworzone dla branży budowlanej?

25.06.2018

Czyszczenie terenu oraz obiektów znajdujących się w strefie budowy wymaga dużego wkładu pracy. Tym bardziej nie może dziwić, że firmy budowlane przykładają coraz większą uwagę do posiadania służących do tego profesjonalnych urządzeń. Obok odkurzaczy profesjonalnych najważniejszą rolę odgrywają tu urządzenia wysokociśnieniowe. W jaki sposób sprawdzają się na budowie? Jakie cechy powinny spełniać, by zapewnić maksymalną efektywność?

 

 

Rosnąca świadomość

Jak wykazały badania rynkowe przeprowadzone przez agencję Ipsos dla marki Kärcher, obecnie co trzecia firma budowlana planuje przeprowadzić w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup nowego sprzętu do prac porządkowych. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie zawsze jest jednak łatwe, gdyż tego rodzaju prace w branży budowlanej wymagają nie tylko efektywności, ale powinny być też wielofunkcjonalne – sprzęt musi skutecznie czyścić zarówno teren oraz obiekty, jak i narzędzia czy maszyny. Jakiego rodzaju urządzenia mogą zatem zainteresować firmę szykującą się do zakupu? Wspomniane badanie pokazuje, że na placu budowy ważną rolę odgrywają odkurzacze na sucho. Oprócz tego coraz więcej właścicieli firm budowlanych (40%) dostrzega konieczność posiadania na wyposażeniu urządzenia wysokociśnieniowego.

 

Wyzwania z placu budowy, którym pomoże sprostać wysokie ciśnienie

Warto zastanowić się, jakiego rodzaju działania potrzebne są przy sprzątaniu placu budowy. Przykładowo czyszczenie obiektów czy elewacji będzie wymagało użycia urządzenia zdolnego w krótkim czasie wysprzątać duże powierzchnie. Jednocześnie sprzęt powinien cechować się mobilnością i skutecznym działaniem. Myjki ciśnieniowe świetnie sprawdzają się w czyszczeniu elewacji budynków.

Inną istotną kwestią jest czyszczenie parku maszynowego – to czynność, której nie należy lekceważyć (zaniedbanie jej może skończyć się szybką korozją sprzętu lub wypadkiem). Tu przydaje się kompaktowość i mobilność, zwłaszcza gdy dysponujemy dużą liczbą maszyn budowlanych, istotna jest także możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Warto podkreślić, jakie zanieczyszczenia (olejowe, błoto, cement) występują na maszynach i pojazdach budowlanych. Czyszcząc delikatne obszary, takie jak lampy pojazdów, musimy natomiast postawić na precyzję i skuteczność przy mniejszym ciśnieniu. Podobne parametry będą użyteczne również w czyszczeniu ogrodzenia i innych nieregularnych powierzchni, jeśli znajdują się one w sąsiedztwie budowy i strefie oddziaływania zanieczyszczeń.

 

Kompaktowość niewykluczająca efektywności

 

 

Urządzeniami, które są w stanie spełnić wszystkie powyższe wymagania, są kompaktowe myjki ciśnieniowe. Na rynku nie brakuje rozwiązań tego typu, a za przykład może posłużyć nowa myjka HD 6/15 M Plus firmy Kärcher, która pomimo swych niewielkich rozmiarów sprawdza się w działaniu równie dobrze co większe modele. Cechuje ją między innymi wysoka mobilność, przydatna przy regularnym czyszczeniu parku maszynowego i sprzętu, a także łatwość w transporcie. Wydajność tłoczenia 560 l na godzinę, ciśnienie robocze 150/15 bar/MPa oraz maksymalne na poziomie 200/20 bar/MPa zaspokaja przy tym potrzeby branży budowlanej. Warto zwrócić też uwagę na ciekawe rozwiązania zastosowane w konstrukcji pistoletu, znane jako EASY!LOCK oraz EASY!FORCE. Pierwszy system gwarantuje szybszą wymianę akcesoriów dzięki nowemu systemowi gwintów. Drugi zaś gwarantuje, że operator nie musi wywierać ciągłego nacisku na spust pistoletu ciśnieniowego, ponieważ siła odrzutu wody sprawia, że pistolet wbija się w nasadę dłoni – a to z kolei zwiększa komfort przy pracach zajmujących więcej czasu (np. przy czyszczeniu dużych obiektów). Ma to ogromne znaczenie, zważywszy że czyszczenie maszyn i terenu odbywa się zazwyczaj pod koniec dnia wypełnionego ciężką pracą.

 

Sposoby na zanieczyszczenia – urządzenia i preparaty

Przy jakich zadaniach myjki ciśnieniowe sprawdzają się najlepiej? Poza efektywnym usuwaniem nieznacznych zabrudzeń, takich jak kurz i pył, myjki są znakomitym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o eliminowanie zabrudzeń charakterystycznych dla placu budowy, takich jak odpady asfaltowe, kleje czy też innego rodzaju lepiszcza. Warto jednak pamiętać, że tego typu zabrudzeń nie sposób łatwo usunąć jedynie skoncentrowanym strumieniem wody – nawet, gdy ta jest podgrzewana.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez niemiecki instytut wFk, czyszczenie za pomocą gorącej wody jest nawet o 40% efektywniejsze niż czyszczenie wodą zimną. Należy jednak mieć na uwadze, że gorąca woda nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem przy porządkowaniu elewacji budynków, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do powstania pęknięć spowodowanych odkształceniem warstwy elewacyjnej.

Z tego względu do czyszczenia wysokociśnieniowego warto użyć aktywnego środka czyszczącego dostępnego w formie koncentratu, który świetnie radzi sobie z plamami tłuszczu i oleju, ale również zanieczyszczeniami mineralnymi. Istotne, by był przyjazny dla środowiska oraz przeznaczony do prac w szerokim zakresie temperatur. Z kolei zastosowanie preparatu zmiękczającego pomoże zapobiec korozji, gdy z pomocą wysokiego ciśnienia dbamy o stan maszyn budowlanych i pojazdów, a także metalowych elementów, na przykład ogrodzenia.

Duże rozmiary wcale nie są wyznacznikiem mocy i efektywności sprzętu wspomagającego czyszczenie w warunkach typowych dla branży budowlanej. Na rynku dostępne są też urządzenia, których wysoka wydajność idzie w parze z kompaktowymi wymiarami oraz uniwersalnym zastosowaniem.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in