Od 30 września do 1 października br. odbywała się w ośrodku szkoleniowym Royal Park Hotel w Mielnie coroczna narada członków Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i 16 okręgowych komisji rewizyjnych.
Została ona poprzedzona planowym posiedzeniem Krajowej Komisji Rewizyjnej PIIB.
W spotkaniu uczestniczyło 76 osób. Program szkolenia przygotowany przez KKR obejmował dwie sesje tematyczne: prawną i finansowo-ekonomiczną. Sesję prawną prowadził mecenas Krzysztof Zając na podstawie przekazanych uczestnikom materiałów do dyskusji. Szczegółowo omówił:
– prawa i obowiązki członków organów izby,
– prawne podstawy i przesłanki wcześniejszego odwołania członka ze składu okręgowych i krajowych organów lub wygaśnięcia mandatu członka organu z innych przyczyn,
– merytoryczne i praktyczne aspekty związane z wnioskiem o udzielenie absolutorium okręgowej lub Krajowej Radzie PIIB – zakres dostępu komisji rewizyjnych w izbie.
Sesję finansowo-ekonomiczną poprowadził biegły rewident Marian Mońka. Omówił aktualne kwestie gospodarki funduszami izby oraz działania kontrolne KKR i OKR w tym zakresie, m.in.:
– fundusze izby,
– ujednolicenie zasad ewidencji nadwyżki finansowej oraz procedury wymagane dla prawidłowego jej wydatkowania,
– zasady kontroli i treść protokołu z kontroli finansowej w realizacji budżetu.
Program szkolenia uwzględniał również tematy zaproponowane przez przewodniczących okręgowych komisji rewizyjnych. Uczestnicy otrzymali pisemne materiały z obydwu sesji. Jak corocznie, wykłady, pytania i wymiana doświadczeń tworzyły „kontrolny klimat” narady. Takie szkolenie i doskonalenie pozwoli członkom KKR i OKR prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.
Drugiego dnia uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w krótkiej wycieczce technicznej i zobaczenia:
– w Mielnie – domków na wodzie na jeziorze Jamno – całorocznych nowoczesnych domów o przeszklonych ścianach, posadowionych na pływakach z siatkobetonu, cumowanych do pomostu przystani;
– w Unieściu – wrót sztormowych ograniczających wlew wód morskich (zalewanie okolicznych terenów) do jeziora Jamno;
– w Chłopach – mola rybackiego z przystanią;
– w Sarbinowie – promenady nadmorskiej;
– w Gąskach – drugiej co do wielkości w Polsce latarni morskiej o wysokości 50,2 m, wybudowanej na przełomie 1877/1878 r.
Uczestnicy narady szkoleniowej wyrazili opinie o konieczności kontynuowania organizacji takich narad szkoleniowych.
Urszula Kalik
Tadeusz Durak