27 stycznia na konferencji prasowej minister Robert Dziwiński przedstawił dokonane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podsumowanie wyników ruchu budowlanego w 2009 r.
W porównaniu z 2008 r. odnotowano 9-procentowy spadek liczby pozwoleń na budowę (w tym największy w budownictwie wielorodzinnym – spadek o 22%), natomiast o 15% zmalała liczba oddanych do użytku obiektów budowlanych. Minimalny wzrost liczby pozwoleń na budowę zaobserwowano jedynie w kategorii budowli wodnych, budynków użyteczności publicznej i infrastruktury transportu, czyli w obszarach finansowanych głównie ze środków publicznych, wspomaganych funduszami z UE i częściowo przez duże firmy (budowa biurowców). O 14% wzrosła liczba nakazów rozbiórek, co jest związane ze starzeniem się wielu budynków, aż do ich „śmierci technicznej”.
Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego kryzys w budownictwie jest łagodniejszy niż się spodziewano, przy czym szczególnie łagodnie obszedł się on ze wschodnimi województwami, zaś „porównanie ruchu budowlanego w pierwszej i w drugiej połowie ubiegłego roku pozwala sądzić, że najgorsze mamy już za sobą”. Obecnie ostra zima spowalnia wiele inwestycji, a GUNB przypomina znowu właścicielom i zarządcom budynków o usuwaniu śniegu oraz nawisów lodowych z dachów.
W 2009 r. organy nadzoru budowlanego, skutkiem przeprowadzonych kontroli, nałożyły kary na łączną kwotę ok. 51 mln zł (co stanowi blisko 1/3 wielkości budżetu GUNB).
Źródło: GUNB
Odpowiadając na pytania dotyczące nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych (patrz str. 35), minister Dziwiński podkreślił, że istotna będzie możliwość kontroli wyrobów u sprzedawcy – nawet jeżeli z przedstawionych dokumentów, związanych z oceną zgodności wyrobu, wynikać będzie, że wyrób spełnia określone wymagania – gdyż np. w przypadku wyrobów chemii budowlanej z niektórych krajów zdarza się, że dokumenty takie nie wydają się wiarygodne.
Krystyna Wiśniewska