Nagrzewnica VOLCANO – odpowiedź na wyzwania współczesnego budownictwa

Artykuł sponsorowany

29.08.2016

Klimat wewnątrz pomieszczeń stanowi kluczowy element komfortu dla ich użytkowników, ma również zasadniczy wpływ na jakość prowadzonych procesów w przemyśle, odpowiada też za bezpieczeństwo składowania produktów w halach i magazynach. Zatem, bez względu na przeznaczenie pomieszczeń, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości ich funkcjonowania.

Współczesne budownictwo nakłada na urządzenia tworzące klimat we wnętrzach szereg wymagań jakościowych, dotyczących nie tylko odpowiedniej mocy grzewczej, ale również wysokiej efektywności energetycznej, dużej dynamiki działania, cichej pracy i odpowiedniej estetyki, pasującej do nowoczesnego wnętrza ogrzewanych pomieszczeń. W odpowiedzi na te wyzwania firma VTS, korzystając z wieloletnich doświadczeń produkcyjnych i eksploatacyjnych, stworzyła nowe VOLCANO – innowacyjną nagrzewnicę wentylatorową, doskonale nadającą się do ogrzewania obiektów przemysłowych, sportowych i innych pomieszczeń kubaturowych o wielorakim przeznaczeniu. Uzupełnienie tej oferty stanowi destratyfikator VOLCANO wspomagający tworzenie klimatu wewnątrz obiektów wielkokubaturowych.

Nowe VOLCANO przyciąga wzrok lśniącą obudową, zamkniętą od frontu drapieżnym grillem kierownic, podkreślającym jednocześnie lekką i elegancką sylwetkę urządzenia, pasującą do każdego wnętrza nowoczesnego budynku. Wysokiej jakości tworzywo z dodatkiem pigmentów antyUV gwarantuje niezmienną w czasie kolorystykę urządzenia. Uzyskanie najwyższych walorów estetycznych możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnej technologii produkcji. Zamykana na „klik” obudowa gwarantuje doskonałe, szybkie i niezawodne dopasowanie jej poszczególnych elementów.

Wysokiej klasy obudowa nagrzewnicy VOLCANO nie jest jej jedynym atrybutem. W jej wnętrzu kryje się dopracowana w każdym szczególe nowoczesna technologia, gwarantująca znakomite walory użytkowe. Najważniejsze z nich to wyjątkowo duża moc grzewcza, duży zasięg i możliwość indywidualnego kształtowania szerokości strumienia powietrza, wysoka efektywność energetyczna i cicha praca. Na szczególną uwagę zasługuje również precyzyjne, mikroprocesorowe sterowanie, umożliwiające między innymi zaprogramowanie tygodniowego harmonogramu pracy, ustawienie temperatury dyżurnej, realizacja funkcji przeciwzamrożeniowych, itp. Sterownik przystosowany jest również do współpracy z zewnętrznym systemem zarządzania BMS.

Przyjrzyjmy się z bliska rozwiązaniom, dzięki którym uzyskano tak doskonałe właściwości produktu.

Wyjątkowo duża moc grzewcza

Najprostszym sposobem na zwiększenie mocy grzewczej jest zastosowanie nagrzewnicy o większej powierzchni lamel, to jednak zwykle skutkuje zwiększeniem oporów przepływu i koniecznością zastosowania większego wentylatora. Konstruktorzy VOLCANO z sukcesem zrealizowali zadanie uzyskania wyjątkowo dużej mocy grzewczej, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii elektrycznej przez wentylator. Jednym z wielu Istotnych elementów jest specjalnie opracowany dyfuzor łączący wentylator z nagrzewnicą wodną, który kształtuje równomierny strumień powietrza przepływającego przez tę nagrzewnicę, zapewniając pełne wykorzystanie jej powierzchni grzewczej. Uzyskany równomierny rozkład prędkości powietrza minimalizuje również opory przepływu, umożliwiając zastosowanie nagrzewnic trzyrzędowych, o większej powierzchni wymiany ciepła, bez konieczności zwiększania mocy wentylatora. Duża powierzchnia wymiany ciepła oraz pełne jej wykorzystanie w konsekwencji powoduje uzyskanie wyjątkowo dużej mocy grzewczej przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej i niskim poziomie mocy akustycznej.

Duża powierzchnia nagrzewnicy umożliwia współpracę VOLCANO również ze źródłami niskotemperaturowymi, takimi jak np. pompy ciepła. Temperaturę czynnika grzewczego należy uwzględnić przy doborze wielkości urządzenia, korzystając z programu doboru lub z odpowiednich danych zawartych w katalogu.

Twórcy VOLCANO zadbali również o trwałość produktu, pokrywając lamele nagrzewnicy specjalną powłoką antykorozyjną. Gwarancją jakości są też indywidualne testy szczelności nagrzewnicy, wykonywane w komorze helowej.

Szeroki zakres mocy grzewczej, od 3 do 70 kW, umożliwia łatwe dopasowanie wielkości urządzenia do wymogów każdego obiektu.

Zasięg i profil prędkości ogrzanego powietrza

Kierownice powietrza w nowym VOLCANO, oprócz walorów estetycznych, stanowią ważny element użytkowy, umożliwiający indywidualne dopasowanie kształtu i kierunku strumienia nawiewanego powietrza do potrzeb obiektu. Odpowiednio zaprojektowany profil kierownicy skutecznie wzmacnia jej konstrukcję, nie powodując przy tym dławienia przepływającego powietrza. Specjalne rozwiązanie mocowania łopatek w obudowie umożliwia ich regulację, gwarantując stabilne pozycjonowanie indywidualnie dla każdej z nich.

Nagrzewnice wodne VOLCANO mogą być montowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Maksymalny zasięg powietrza, zależnie od wielkości nagrzewnicy VOLCANO, waha się od 8 do 12 m przy montażu pionowym, oraz od 14 do 15 m przy montażu poziomym.

Wysoka efektywność i cicha praca

Niewielkie zużycie energii elektrycznej VOLCANO zawdzięcza wielu czynnikom, począwszy od małych oporów przepływu powietrza przez nagrzewnicę i zestaw kierownic, poprzez odpowiednią konstrukcję samego wentylatora i napędzającego go silnika, kończąc na systemie sterowania, który optymalizuje pracę kompletnego urządzenia.

Wysoką sprawność mechaniczną wentylatora osiągnięto poprzez zwiększenie powierzchni łopatek wirnika oraz optymalizację jego kształtu. Zadbano też o precyzyjne spasowanie wirnika i obudowy, minimalizując w ten sposób ubytki powietrza wewnątrz wentylatora oraz redukując turbulencje w obszarze łopatek, ograniczające sprawność tłoczenia. Rozwiązania te w połączeniu z małymi oporami przepływu przez nagrzewnicę skutkują niewielkim zapotrzebowaniem na moc mechaniczną oraz wyjątkowo cichą pracą.

Wysoką sprawność elektryczną wentylatora osiągnięto poprzez zastosowanie do jego napędu energooszczędnego silnika EC, zachowującego wysoką efektywność w pełnym zakresie regulacji wydajności. Zmiana wydajności wentylatora może odbywać się automatycznie, w funkcji regulacji temperatury ogrzewanego pomieszczenia, lub ręcznie, zgodnie z potrzebami użytkownika. Włączenie funkcji automatycznej redukcji wydajności to najbardziej skuteczny sposób na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez wentylator, gdy ze względu na konieczność utrzymania temperatury maksymalna wydajność nie jest potrzebna.

Dla prostszych zastosowań dostępne są nagrzewnice VOLCANO wyposażone w energooszczędne, trójbiegowe silniki AC, z zestawem uzwojeń przystosowanych do pracy z różną prędkością, przełączanych za pomocą wyjść przekaźnikowych. Ich konstrukcja pozwala na regulację wydajności w znacznie szerszym zakresie w stosunku do rozwiązań konkurencji. Silniki te mogą współpracować z najprostszą automatyką i nie wymagają stosowania regulatora prędkości. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie znacznie wyższej efektywności pracy silnika AC na niższych biegach w stosunku do wentylatorów współpracujących z regulatorami prędkości.

Precyzyjne sterowanie

Wykorzystanie wszystkich walorów nagrzewnicy VOLCANO nie byłoby możliwe bez odpowiedniego systemu sterowania. Zastosowanie technologii mikroprocesorowej gwarantuje precyzyjną regulację temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, umożliwia też realizację wielu innych funkcji oraz dopasowanie wielu parametrów pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Sterownik HMI zapewnia wygodny odczyt nastawionych i mierzonych wartości tych parametrów oraz optymalizację procesów sterowania. Zastosowana technologia umożliwia sterowanie grupą urządzeń ogrzewających jedno pomieszczenie. Umożliwia też zdalne monitorowanie i zarządzanie pracą VOLCANO za pomocą zewnętrznego systemu (BMS).

Regulacja temperatury w pomieszczeniu realizowana jest poprzez sterowanie dostępnym opcjonalnie zaworem nagrzewnicy i automatyczną zmianę wydajności wentylatora, zależnie od bieżących potrzeb. Użytkownik może również ręcznie ustawić wymagany bieg wentylatora. Pomiar temperatury odbywa się za pomocą wbudowanego wewnętrznego czujnika. W przypadku, gdy istnieje potrzeba zamontowania sterownika poza ogrzewanym pomieszczeniem, możliwe jest podłączenie zewnętrznego, zdalnego czujnika, zamontowanego w tym pomieszczeniu. Po podłączeniu do zasilania sterownik samoczynnie wykrywa czujnik, który staje się nadrzędnym elementem pomiaru temperatury.

Załączanie i wyłączanie urządzenia może odbywać się automatycznie, według zaprogramowanego harmonogramu, niezależnie dla dni roboczych i weekendowych. Sterownik HMI ma możliwość wyboru dodatkowej temperatury, która może posłużyć jako temperatura dyżurna w trybie ekonomicznym lub jako minimalna temperatura utrzymywana w ramach ochrony przeciwzamrożeniowej wymiennika poza zaprogramowanym okresem grzania.

Dla prostych aplikacji dostępne są termostaty i potencjometryczne regulatory wydajności, umożliwiające ręczne wysterowanie wentylatora.

Destratyfikatory sposobem na ogrzewanie wysokich przestrzeni

Ogrzewaniu wysokich pomieszczeń towarzyszy zjawisko naturalnego unoszenia ciepłego powietrza i powstawania stref różnych temperatur na różnej wysokości. Skutecznym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie destratyfikatorów powietrza – bezkanałowych urządzeń wentylacyjnych „spychających” ciepłe masy powietrza w dolne obszary ogrzewanego pomieszczenia. Destratyfikator VOLCANO stanowi odmianę nagrzewnicy wentylatorowej VOLCANO, pozbawionej wodnego wymiennika ciepła. Wynikające stąd jeszcze mniejsze opory przepływu powietrza stwarzają możliwości osiągania jeszcze większego zasięgu i efektywności w stosunku do prezentowanej wyżej nagrzewnicy wentylatorowej. Zastosowana taka sama jak w nagrzewnicach VOLCANO konstrukcja wentylatora i jego napędu nadaje destratyfikatorom VTS w stosunku do konkurencji wyjątkowe właściwości wentylacyjne.

Usprawnienie montażu

Nagrzewnice wentylatorowe i destratyfikatory VOLCANO montowane są do ściany lub sufitu za pośrednictwem specjalnych konsoli. Ich montaż wymaga wcześniejszego przygotowania otworów w ścianie do mocowania kotew lub śrub. Aby usprawnić tą czynność, na każdym kartonie dostawczym VOLCANO nadrukowany jest szablon z narysowanym rozstawem otworów, oraz linia do poziomowania. Wystarczy odciąć szablon z wieka kartonu i po przyłożeniu we właściwym miejscu do ściany przystąpić do wiercenia otworów.

Podsumowanie

Doskonała konstrukcja rodziny nagrzewnic wentylatorowych i destratyfikatorów VOLCANO to efekt wielu lat doświadczeń ich konstruktorów oraz determinacji do stworzenia wyjątkowego, cichego, wydajnego i energooszczędnego produktu, zaspokajającego potrzeby każdego użytkownika w niemal każdym obiekcie. Tworzona z pasją, łączy w sobie znakomite walory użytkowe i estetyczne, które zostały szeroko docenione przez wielu użytkowników.

20% rabatu na nowe Volcano, sprawdź!

VTS Sp. z o.o.

HQ Division
Olivia Tower
Al. Grunwaldzka 472 A
80-309 Gdańsk
tel. +48 (58) 628 13 76
fax +48 (58) 628 13 22
www.vtsgroup.com

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.