18 września tego roku na Wieczorze Mostowym w czasie konferencji krynickiej wręczono tradycyjne nagrody ZMRP.
Laureaci otrzymali statuetki, medale i dyplomy, które wręczali przewodniczący ZMRP profesorowie: Kazimierz Flaga, Wojciech Radomski, Kazimierz Furtak i Janusz Szelka oraz Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Osiągnięcia laureatów prezentowali przewodniczący kapituł prof. Marek Łagoda i Andrzej Niemierko.
Nagrodę w kategorii „wdrożenie nowych technologii realizacji, nowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz nowych rozwiązań w zakresie elementów wyposażenia mostów – mających istotny wpływ na postęp w polskim mostownictwie” otrzymała wstęgowa kładka pieszo-jezdna w Lubniu.Jest to pierwsza tego typu kładka w Polsce i jedna z niewielu na świecie. Kładkę zaprojektowano jako obiekt jednoprzęsłowy o długości 92,0 m i szerokości 5,5 m. Mogą się po niej poruszać samochody do 15 t. Wykonawcą kładki było Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB Podbeskidzie Sp. z o.o. ze Skoczowa, projektantem – Bogusław Markocki (DHV Polska), a inwestorem przetargu „zaprojektuj i wybuduj” – Urząd Gminy Lubień.
Fot. 1 Wstęgowa kładka pieszo-jezdna w Lubniu. Patrz także zdjęcie na okładce
Fot. 2 Wiadukt WD-1 w ciągu Trasy J. Słowackiego w Gdańsku
W kategorii „obiekt o nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, dobrze wpisujący się w otoczenie” nagrodę uzyskał wiadukt WD-1 w ciągu Trasy J. Słowackiego w Gdańsku.Wiadukt jest konstrukcją czteroprzęsłową o długości całkowitej 261 m. Konstrukcja składa się z przęsła belkowego o rozpiętości 40 m, przęsła łukowego o rozpiętości 120 m, i dwóch przęseł belkowych 56 i 44 m. Główne przęsło wiaduktu jest podwieszone do rurowej konstrukcji łukowej, która składa się z dwóch identycznych łuków przesuniętych względem siebie wzdłuż obiektu o 4,0 m i skrzyżowanych poprzecznie. Betonowa skrzynka pomostu została sprężona podłużnie wewnętrznymi i zewnętrznymi kablami. Wykonawcą obiektu był Budimex SA z Warszawy, projektantem – Krzysztof Topolewicz (Top PROJEKT), a inwestorem – Gmina Miasto Gdańsk, Gdańskie Inwestycje Komunalne.
Fot. 3 Przedstawiciel Firmy Gotowski, Janusz Sochacki, odbiera statuetkę z rąk prof. Kazimierza Furtaka
Fot. 4 Medal ZMRP odlewany indywidualnie dla każdego laureata
W kategorii „za rehabilitację konstrukcji mostowej – obiekt, na którym wdrożono nowe technologie i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne oraz organizacyjne” nagrodę otrzymała przebudowa istniejącego mostu przez rzekę Bóbr oraz budowa bliźniaczego mostu dla drugiej nitki.Sześcioprzęsłowy obiekt żelbetowy o konstrukcji łukowej sklepionej znajduje się w Jeleniej Górze. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, posiadającego niepowtarzalne walory architektoniczne i jego dobre wkomponowanie w otoczenie, utrzymano poprzednią architekturę przeprawy. Wykonawcą była Firma Gotowski z Bydgoszczy, projektantem – Krzysztof Kolasa (Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Usług Projektowo-Technicznych), a inwestorem – Miasto Jelenia Góra.
Fot. 5 I nagroda – Grzegorz Łaba „Zimowy transport – wiadukt kolejowy w Bojszowicach”
Fot. 6 II nagroda – Wojciech Średniawa „Kładka pieszo-jezdna w Lubniu na rzece Rawie”
Medal Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej „Za wybitne osiągnięcia w polskim mostownictwie” otrzymali koledzy Włodzimierz Bielski, Marek Jusik i Roman Michalczuk.
Nagrodę im. Mieczysława Rybakaza wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju polskiej techniki mostowej otrzymał Piotr Łaziński z Politechniki Śląskiej.
Warto podkreślić, że statuetki i medale wykonuje indywidualnie dla każdego nagrodzonego prof. Stefan Dousa, artysta rzeźbiarz z Politechniki Krakowskiej.
Fot. 7 III nagroda – Grzegorz Łaba „Znikając w ciemności – wiadukt koło Gorzowa Wlkp. nad S-3”
Wiosną br. rozstrzygnięto organizowany od 2004 r. Konkurs Fotograficzny 2012 na najlepsze zdjęcie mostu w Polsce. Na Konkurs 2012 nadesłano 42 prace. Sąd Konkursowy w składzie: Jerzy Makowski (Warszawa), Ewa Michalak (Rzeszów), Marek Mistewicz (Warszawa), Andrzej Niemierko (Warszawa) – przewodniczący, i Jadwiga Wrzesińska (Warszawa), w głosowaniu tajnym przyznał 3 nagrody. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu wraz z wręczeniem nagród laureatom odbyło się 4 czerwca 2013 r. podczas XXIII Seminarium „Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów”. Wybrane prace z Konkursu 2012 znajdą się w 6. edycji Kalendarza Mostowego. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zmrp.pl.
mgr inż. Piotr Rychlewski
wiceprzewodniczący ZMRP