Na Podkarpaciu powstał ekologiczny chodnik

29.07.2015

Jako nieliczni w Polsce mieszkańcy podrzeszowskiej gminy Boguchwała od kilku miesięcy mogą korzystać z chodnika eliminującego zanieczyszczenia z powietrza. Drogę dla pieszych wybudowano przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii TX Active.

Odremontowanychodnik łączący Zgłobień z Wolą Zgłobieńską to pierwsza tego typu inwestycja na Podkarpaciu. Do jego budowy użyto cementu o specjalnych właściwościach, umożliwiających pochłanianie szkodliwych tlenków azotu ze spalin samochodowych – wyjaśnia Piotr Klimczak, zastępca burmistrza w UM Boguchwała.

 

 

Kostka brukowa wykorzystana do budowy nowego chodnika zbawienny wpływ na środowisko zawdzięcza nanometrycznemu dwutlenkowi tytanu TiO2 zawartemu w zastosowanym do jej produkcji cemencie. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia szkodliwych tlenków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3. Teosadzają się na powierzchni chodnika, a następnie są z niego spłukiwane przez deszcz – wyjaśnia Krzysztof Szerszeń z firmy Górażdże Cement SA, dystrybuującej nowe rozwiązanie na polskim rynku. W ten sposób do naszego organizmu przedostaje się mniej szkodliwych substancji (tlenek azotu wpływa negatywnie m.in. na śluzówkę oka oraz zmniejsza zdolność krwi do przenoszenia tlenu). Przeznaczenie technologii TX Active jest bardzo szerokie. Oprócz zastosowania w betonowej kostce brukowej, cement TioCem jest wykorzystywany również w produkcji dachówek betonowych (np. ClimaLife), ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych – wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie spalin i potrzebne są ekologiczne rozwiązania.

 

Droga dla pieszych w gminie Boguchwała to kolejna, po chodnikach i ścieżkach rowerowych w Nowej Soli, Zielonej Górze, placach w Choruli, Wieluniu czy ekologicznym budynku w Krakowie, inwestycja w Polsce wykonana przy użyciu ekologicznego cementu TioCem. Całkowita wartość projektu to: 762 029,53 zł.Projekt został dofinansowany z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (wartość otrzymanego dofinansowania to 495 628 zł).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in