Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte

19.05.2015

Muzeum Emigracji w Gdyni jest pierwszym miejscem w Polsce ukazującym historię emigracji z ziem polskich. Powstało w budynku historycznego Dworca Morskiego, przez lata służącego obsłudze ruchu emigracyjnego.

Instytucja ma do swojej dyspozycji ponad 6000 m² (2500 m² zajmuje Dworzec Morski, a 3600 m² to przestrzeń Magazynu Tranzytowego będącego niemal w całości powierzchnią ekspozycyjną) na działalność wystawienniczą, kulturalną, popularyzatorską i badawczą.

 

Fot. Bogna Kociumbas

 

Zbudowany w 1933 r. Dworzec Morski był miejscem obsługi pasażerów ale i centrum szerszej infrastruktury emigracyjnej działającej w okolicach Gdyni. Plan adaptacji i remontu Dworca Morskiego zakładał przywrócenie mu oryginalnej bryły, którą szpeciła charakterystyczna asymetria będąca śladem bombardowań. Zniszczona fasada została odbudowana wraz z utraconą klatką schodową i brakującą częścią wewnętrznych galerii, według stanu z lat trzydziestych XX wieku. Zrekonstruowano także zewnętrzne detale, takie jak płaskorzeźby orłów na froncie budynku, zerwane podczas wojny przez okupantów w celu pozbawienia budynku wszelkich oznak polskości. Odtworzono także historyczne detale wnętrz Dworca Morskiego, jak i Magazynu Tranzytowego: posadzki, schody, galerie, balustrady oraz elementy jego wystroju, takie jak tablice pamiątkowe, kinkiety. Dworzec zyskał również nowoczesny rys: sąsiadująca z nabrzeżem francuskim elewacja jest przeszklona. Z przylegającego do budynku Magazynu Tranzytowego można wyjść w stronę wody podwieszonym, przeszklonym tunelem, który architektonicznie i symbolicznie nawiąże do trapu, jakim pasażerowie wchodzili bezpośrednio na pokład legendarnych transatlantyków.

Koszt inwestycji wynosi 49 mln zł. Pożyczka udzielona w ramach JESSICI to kwota w wysokości blisko 24 mln zł. Wykonawcą była firma MARBUD z Gdyni.

 

Źródło: Muzeum Emigracji, MIiR

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in