Morskie farmy wiatrowe

09.05.2024

Budowa farm wiatrowych na morzu poza znacznymi nakładami finansowymi niesie za sobą dużo korzyści. Polska już od wielu lat planuje mieć własne elektrownie tego typu. Gdzie i kiedy zatem można spodziewać się pierwszych turbin w polskiej części Bałtyku?

 

Morskie farmy wiatrowe (MFW, ang. offshore wind) stanowią obecnie jeden z głównych filarów energetyki odnawialnej, co w konsekwencji przekłada się na rozwój systemu elektroenergetycznego oraz gospodarki. Pierwsza morska farma wiatrowa powstała w Danii na początku lat 90. XX w. Obecnie instalacje (turbiny) na różnych akwenach morskich posiada 13 europejskich krajów. Liderem rynku jest Wielka Brytania, gdzie moc zainstalowana bliska jest 14 GW, a w planach jest osiągnięcie 30 GW do roku 2030. Kolejne pozycje zajmują Niemcy (8 GW), Holandia (2,8 GW), Dania (2,3 GW) i Belgia (2,2 GW). Łącznie jest to 126 farm, na które składają się 5954 turbiny (stan na luty 2023 r.) z mocą zainstalowaną wynoszącą ponad 30 GW. Głównie są to instalacje zlokalizowane na Morzu Północnym. W Polsce obecnie nie funkcjonuje żadna morska elektrownia wiatrowa [1].

Energetyka wiatrowa w Polsce

W strukturze miksu energetycznego Polski wciąż królują konwencjonalne elektrownie węglowe. Jak podaje Agencja Rynku Energii (ARE), na początku 2023 r. najwięcej energii wytworzone było przy użyciu węgla kamiennego (39,7%), drugie miejsce zajmował węgiel brunatny (21,3%). Na trzecim miejscu uplasował się wiatr (16%) i to z tego źródła OZE wytwarza się najwięcej energii w naszym kraju.

 

farmy wiatrowe

Fot. © AngrySun – stock.adobe.com

 

>>> Farmy wiatrowe na morzu – doświadczenia brytyjskie i niemieckie

>>> Morskie elektrownie wiatrowe – technologia, ekonomia, gospodarka

 

Z łącznej mocy zainstalowanej całego systemu elektroenergetycznego wynoszącej 61,5 GW elektrownie wiatrowe produkują ponad 8,5 GW. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040 r. (PEP2040) w 2030 r. moc farm lądowych może wynosić 14 GW, a w 2040 r. – 20 GW. Jednak największy rozwój przewidywany jest w przypadku farm morskich. Scenariusz PEP2040 zakłada, że w 2030 r. moc offshore ma wynieść blisko 6 GW, a w 2040 r. – 18 GW.

 

W dalszej części artykułu:

Rozwój farm wiatrowych na morzu

Jak działa morska farma wiatrowa

Technologie morskiej energetyki wiatrowej

Etapy powstawania morskiej farmy wiatrowej

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w MFW i system wsparcia

Planowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe w Polsce

Projekty Grupy PGE Baltica I Ørsted

Projekty Grupy Equinor/Polenergia

Projekty Grupy Orlen/Northland Power

Projekty Grupy RWE Renewables

Projekty Grupy EDPR/Engie

Farma wiatrowa na lądzie czy na morzu?

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 5/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.

 

mgr inż. Kamil Parfianowicz

 

Literatura
1. https://windeurope.org.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in