Mineralna piana izolacyjna AIRIUM – efektywne i szybkie ocieplanie poddaszy nieużytkowych

Artykuł sponsorowany

12.05.2025

Jak wynika z definicji słownikowej poddasze to przestrzeń pomiędzy stromym dachem a ostatnią kondygnacją budynku.

Miejsce to może stanowić przestrzeń całkowicie nieużytkową lub może być wykorzystywane do celów użytkowych w tym mieszkaniowych. Dach to miejsce, gdzie następują najwyższe straty ciepła, szacuje się, że jest to nawet 30%. Straty ciepła to pewna ilość energii cieplnej, która wydostaje się z budynku. Jest to najczęściej spowodowane niewłaściwym doborem materiałów izolacyjnych lub wadliwie wykonaną warstwą izolacji termicznej powodującej powstawanie tzw. mostków termicznych. Utrata energii cieplnej budynku wiąże się z większym zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na większe koszty eksploatacji oraz zwiększoną emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Obecnie w Europie kładziony jest duży nacisk na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię, czy wznoszenie budynków tzw. zeroemisyjnych (pasywnych) w celu redukcji emisji, CO2 do atmosfery.

 

Dyrektywa EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive) przyjęta 12 marca 2024 roku zakłada cel, że w 2050 roku sektor budowlany ma osiągnąć neutralność klimatyczną, ale też wprowadza klasy energetyczne i planuje renowacje najsłabszych energetycznie budynków.

 

Należy również wspomnieć o nowelizacji ustawy o świadectwach energetycznych budynków. Do niedawna obowiązek posiadania takiego dokumentu przypisany był do budynków wybudowanych po 2009 roku. Wraz z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku, od 2024 roku taki obowiązek spoczywać będzie na wszystkich właścicielach nieruchomości, zarówno wielorodzinnych ale też jednorodzinnych.

 

W niedalekiej przyszłości właściciele istniejących obiektów o wysokim zapotrzebowaniu na energię będą zobligowani to termomodernizacji i dostosowania budynków do nowych regulacji. Świadectwo energetyczne będzie niezbędne przy sprzedaży czy wynajmie.

 

W Polsce W latach 2020-2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie, w kolejnych latach 2030-2040 – 271 tys. budynków, w latach 2040-2050 – 244 tys. budynków, a w 2021-2050 – zostało zaplanowanych 7,5 mln termomodernizacji.

 

Jednym z etapów procesu termomodernizacji może być stosowanie nowoczesnych technologii i rozwiązań, które niejednokrotnie wymuszają układanie różnego rodzaju instalacji jak np. rekuperacja, biegnących po podłogach i nie tylko. Kolejny krok to stosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych.

 

W przypadku izolacji niezmiennie ważną kwestią pozostaje zapewnienie ciągłości izolacji, redukcja tzw. mostków termicznych oraz zmniejszenie ilości odpadów, które mogą być trudne do recyklingu. Powszechnie znane i stosowane materiały izolacyjne, najczęściej w sztywnych płytach, wymagają dopasowania do podłoża lub docinania aby można dopasować do istniejących instalacji. W przypadku nierówności, czy gęstej sieci instalacji, poprawne wykonanie izolacji termicznej jest dla wykonawcy wyzwaniem oraz potencjalnym miejscem gdzie pojawiają się błędy wykonawcze w postaci mostków termicznych, bezpośrednio wpływających na obniżenie wymaganych parametrów izolacyjności cieplnej budynku.

 

Do wykonania izolacji stropów poddaszy nieużytkowych, doskonałym materiałem jest mineralna piana izolacyjna AIRIUM™ firmy HOLCIM.

 

AIRIUM™ to mieszanina zaczynu cementowego, wodnej piany i zamkniętych pęcherzyków powietrza.

Produkowana w gęstościach od 70 kg/m3 do 300 kg/m3.

 

Do izolacji poddaszy najczęściej stosuje się gęstość 70-150 kg/m3. Wyższe gęstości znajdują zastosowanie w systemach podłogowych HOLCIM, które odpowiadają najwyższym wymaganiom stawianym podłogom, takich jak np. przenoszenie obciążeń, trwałość oraz izolacja akustyczna.

 

>>> Polecamy tekst: Ślad węglowy w budownictwie

 

Piana charakteryzuje się niższym śladem węglowym w porównaniu z „tradycyjnymi” materiałami stosowanymi do realizacji takich zadań co doskonale wpisuje się w politykę HOLCIM – lidera dekarbonizacji sektora budowlanego.

 

AIRIUM™ jest całkowicie mineralna w 100% recyklingowalna oraz niepalna (klasa A1).

 

Dzięki swoim właściwościom (środowisko zasadowe) nie stwarza warunków do rozwoju grzybów i pleśni, ponadto jest niekorzystna dla różnego rodzaju gryzoni i owadów.

 

Posiada dobrą izolacyjność termiczną – lambda już od 0,037 W/m2K. Trwałość izolacji szacowana jest na około 100 lat bez ryzyka utraty jakichkolwiek parametrów.

 

Produkcja mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM™ odbywa się bezpośrednio na budowie w systemie in situ za pomocą mobilnej wytwórni AIRIUM Truck. Daje to możliwość doboru wymaganej gęstości oraz rozwiązuje problem składowania materiałów izolacyjnych na budowie. W miejsce wbudowania podawana jest wężem również bezpośrednio z AIRIUM Truck, co niweluje stosowanie dodatkowych urządzeń do aplikacji piany. Ilość komponentów zmagazynowanych w mobilnej wytwórni AIRIUM™ Truck, pozwala na wyprodukowanie nawet ponad 100 m3 materiału.

 

Sam materiał jest aplikowany i układany w postaci ciekłej, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do podłoża, penetruje wszystkie zakamarki i dokładnie wypełnia puste przestrzenie. Ma to znaczący wpływ na redukcję występowania mostków termicznych. Po związaniu stanowi zwartą, sztywną warstwę. Łatwość aplikacji przekłada się na wysoką wydajność, ekipa złożona z trzech osób jest w stanie ułożyć nawet 1000 m2 dziennie.

 

Kolejna zaleta to brak odpadów, samochód produkuje tylko niezbędną ilość materiału potrzebnego do wbudowania.

 

Mineralna piana izolacyjna AIRIUM™ to materiał XXI wieku, stworzony aby sprostać wymaganiom nowoczesnego budownictwa. Jest to wspaniała alternatywa dla „tradycyjnych” rozwiązań, pozwalająca na uzyskanie wymaganych parametrów izolacji termicznej przegród lub elementów, w których jest stosowany. Jej cechy pozwalają na bezpieczne i długotrwałe użytkowanie.

 

Atrakcyjna cena oraz brak odpadów materiałów (redukcja kosztów za niewykorzystane ścinki sztywnych płyt izolacyjnych to 5-15% oraz kosztów utylizacji), dodatkowo znaczące przyśpieszenie prac pozwala na znaczne obniżenie kosztów wykonania izolacji poddasza nieużytkowego.

 

Mineralna piana izolacyjna

Aplikacja mineralnej piany izolacyjnej Airium na poddaszu

 

Mineralna piana izolacyjna

Mineralna piana izolacyjna Airium od Holcim

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in