Odpowiada dr Joanna Smarż – główny specjalista Krajowego Biura PIIB.
Czy w procesie inwestycyjnym realizowanym w ramach przetargu publicznego obowiązki kierownika budowy i inspektora nadzoru mogą pełnić osoby pozostające w związku małżeńskim?
Z analizy art. 24 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) wynika, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości łączenia funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego na jednej budowie.
Powyższe związane jest z obowiązkami, jakie spoczywają na osobach pełniących takie funkcje. Kierownik budowy odpowiada za właściwą pod względem technicznym i prawnym realizację obiektu budowlanego (art. 22 pkt 3 Prawa budowlanego). Natomiast inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej (art. 25 pkt 1 Prawa budowlanego).
Prawidłowa realizacja wskazanych obowiązków przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego uniemożliwia pełnienie tych funkcji przez tę samą osobę na jednej budowie. W konsekwencji mielibyśmy bowiem do czynienia z sytuacją, że kierownik budowy (robót) kontrolowałby sam siebie, a nie taka była intencja ustawodawcy. Inspektor nadzoru inwestorskiego ma bowiem kontrolować kierownika budowy na zlecenie i w interesie inwestora, którego reprezentuje.
Przedmiotowa kolizja, w świetle przepisów ustawy – Prawo budowlane, nie zachodzi w przypadku, gdy funkcje kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego pełnią osoby pozostające w związku małżeńskim. Gdyby ustawodawca dostrzegał kolizję w takim przypadku, zawarłby odpowiedni przepis w ustawie, a nie uczynił tego. Ustawa zawiera tylko jeden zakaz, który dotyczy łączenia funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. Oznacza to, że łączenie pozostałych funkcji wykonywanych na budowie jest dopuszczalne pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień budowlanych.
W sprawie szczegółowej analizy przedmiotowej sytuacji należy jednak zwrócić się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego jako do organu właściwego w sprawie interpretacji przepisów Prawa budowlanego.