Lustrzany dom pracowni architektonicznej 81.waw.pl został we frontowej części parteru pokryty lustrzanymi panelami, które odbijają otoczenie, co sprawia, że dom wygląda jak zawieszony nad ziemią.
Lustrzany dom powstał na leśnej działce, a głównym założeniem inwestora było oddzielenie budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Tak zrealizowano nietypowy projekt – Dom po drugiej stronie lustra. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej.
Lustrzany dom powstał dla rodziny 2 + 2. Parter budynku stanowi garaż z częścią techniczną, hol wejściowy z garderobą, część dzienna, w której skład wchodzi kuchnia, jadalnia i salon oraz pokój do ćwiczeń z dostępem do łazienki. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, w tym sypialnia główna z garderobą i łazienką oraz gabinet z wyjściem na taras, który został zlokalizowany na dachu nad częścią dzienną. Wszystkie pokoje mają pełne przeszklenie na południową stronę z widokiem na las. Na piętrze od strony północnej ślepej ściany zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia czy garderoby.
Frontowa część Domu po drugiej stronie lustra to praktycznie pełna bryła bez żadnych okien. Jedynym przeszkleniem jest szkło po obu stronach drzwi. Monolityczna frontowa bryła w części parteru została pokryta w pełni lustrzanymi panelami aluminiowymi, tak aby odbijać leśne otoczenie budynku. Część dzienna domu – salon, jadalnia i kuchnia znajdują się w parterowym pawilonie, który na przestrzał otwiera się na dwie strony działki. Bryła piętra to z kolei zaprzeczenie parteru. Została wykończona tynkiem STOSignature Concrete 20, tak aby uzyskać efekt betonowej elewacji. Część ogrodowa to z kolei zupełne zaprzeczenie frontu domu – w elewacja ze szkła na piętrze, otwierająca się na południe i główną cześć działki.
– Część dzienna to pawilon wstawiony w leśny fragment działki. Nietypowym rozwiązaniem jest wysunięcie jej w ogród. Standardowo dom otwiera się jedną stroną – przeszkleniem na ogród. W tym przypadku część dzienna ma przeszklenia po obu stronach długiej elewacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu stała się jakby fragmentem lasu. Przebywając w niej mamy wrażenie spędzania czasu w naturalnym otoczeniu, tak jakbyśmy znaleźli się pośrodku leśnej przestrzeni – mówi Rafał Grudziąż, architekt z warszawskiej pracowni 81.waw.pl odpowiedzialnej za projekt domu.
Wizualizacje: Michał Nowak
Czytaj także:
E4 Kampinoska – ekologiczne domy pod Warszawą
Elewacje domów jednorodzinnych
Circle Wood – nietypowy dom w podwarszawskim Izabelinie