Lokum od gminy – gdzie najwięcej osób na nie czeka

22.11.2024

GUS opublikował dane o liczbie rodzin i osób samotnych oczekujących na lokal od gminy pod koniec 2023 roku. W których miastach kolejka była najdłuższa?

 

Główny Urząd Statystyczny przedstawił niedawno pakiet nowych informacji o liczbie osób oczekujących na lokum od gminy. Pod koniec 2023 roku, w całej Polsce na mieszkanie komunalne czekało ok. 56 400 gospodarstw domowych. Do ogólnopolskiej kolejki trzeba doliczyć ok. 67 400 gospodarstw czekających na najem socjalny lokalu o niskim standardzie. Kolejkę po gminne lokum z grudnia 2023 r. uzupełniało ok. 15 800 gospodarstw domowych oczekujących na pomieszczenia tymczasowe w związku z eksmisją. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili sprawdzić, gdzie mieszkaniowe kolejki były bardzo długie.

 

lokum od gminy

Fot. stock.adobe – Tomasz Warszewski

 

Dzięki bardziej szczegółowym danym GUS z grudnia 2023 r. można ustalić, w których powiatach i miastach na prawach powiatu, kolejka osób czekających na gminne mieszkanie (socjalne lub komunalne) była najdłuższa. Największą liczbą oczekujących pod koniec 2023 r. cechowały się następujące miasta:

  • Zabrze – 7876 gospodarstw domowych czekających na mieszkanie komunalne lub socjalne (wynik bez lokali zamiennych i pomieszczeń tymczasowych)
  • Wałbrzych – 4248
  • Łódź – 4029
  • Wrocław – 3607
  • Gdańsk – 2684
  • Bytom – 2380
  • Katowice – 2347
  • Warszawa – 2219
  • Szczecin – 1843
  • Elbląg – 1767

>>> Nierentowne i stare biurowce zmieniają przeznaczenie

>>> Dlaczego nadal tak wiele zabytków nie jest remontowanych?

>>> Nawyki remontowo-aranżacyjne Polaków. RAPORT 2024

 

Duża liczba osób wpisanych na listę nie oznacza jednak bardzo długiego czasu oczekiwania, jeśli co roku przydzielanych jest sporo mieszkań. Dlatego eksperci obliczyli średni czas oczekiwania na gminne lokum dla osoby z końca kolejki – przy założeniu zeszłorocznej rotacji najemców w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Taki wynik z końca 2023 r. przedstawia się bardzo kiepsko między innymi w przypadku Świnoujścia (10,7 roku), Wałbrzycha (10,2 roku) i Torunia (10,0 lat).

 

W grupie dużych miast oprócz Warszawy (wynik: 0,7 roku), na tle średniej ogólnopolskiej (3,0 lata), dobrze wypada też Poznań (0,7 roku) i Kraków (1,3 roku). Warto jednak pamiętać, że krótki czas oczekiwania na mieszkanie od gminy bywa czasem związany z bardzo restrykcyjnymi kryteriami dochodowymi dla nowych najemców. Trudno w takiej sytuacji przyjąć, że gmina dobrze zaspokaja potrzeby mieszkaniowe najuboższych.

 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu GetHome.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in