Liczby mówią o sytuacji w budownictwie

30.12.2011

Na kolejnej konferencji „Rynek budowlany w badaniach i statystyce”, organizowanej przez Fundację Wszechnicy Budowlanej i OWEOB Promocja – Sekocenbud, prof. Zofia W. Bolkowska, ekspert Fundacji Wszechnicy Budowlanej, przedstawiła swoje opracowanie dotyczące sytuacji i tendencji w budownictwie po 11 miesiącach 2011 r.:

– W budownictwie utrzymuje się niewysokie (choć zmniejszające się) tempo wzrostu. W listopadzie produkcja budowlana była wyższa o 13% niż rok temu. Po 11 miesiącach 2011 r. statystyczne wskaźniki wzrostu produkcji budowlanej wynosiły ponad 16%, ale są liczone do niskiej bazy 2012 r. Największy wzrost ma miejsce w przedsiębiorstwach zajmujących się budownictwem infrastrukturalnym, niewielki – w budownictwie kubaturowym.

– Budownictwo mieszkaniowe nadal jest w słabej kondycji. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrasta tylko w budownictwie indywidualnym (głównie są to budynki na wsi, budowane „sposobem gospodarczym”), deweloperzy nadal budują mniej. Natomiast rozpoczyna się budowę nieco więcej mieszkań niż rok temu.

– Nastąpiło pogorszenie oceny koniunktury w budownictwie (tak uważa 1/3 przedsiębiorców), przedsiębiorcy narzekają na wysokie koszty zatrudnienia, konkurencję, rosnące koszty materiałów (w rzeczywistości rosną one nieznacznie). Na ocenę wpływ mają niekiedy sugestie informacji prasowych.

– Ożywił się budowlany rynek pracy. Przeciętne zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się, średnie wynagrodzenie wzrosło o ok. 5%, a w budownictwie infrastrukturalnym – nawet o 8%, przy czym są to wielkości nie skorygowane o inflację.

– Powstają zatory płatnicze i wiele przedsiębiorstw (ok. 40%) często korzysta z kredytów krótkoterminowych.

–  Przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 9 osób zaczęły w tym roku więcej inwestować, a ciepły grudzień sprzyja budownictwu.

 

K.W.

 

Dwa ostatnie lata (2009 – 2010) były w budownictwie najgorsze od głębokiego regresu na początku poprzedniej dekady. 
Wzrost notuje się kolejnych miesiącach 2011 r.

 

 

Podstawowe rodzaje robót budowlanych  w % wzrostu  okresie 11 miesięcy 2009 – 2011
W 2010 r. notowano spadek  lub stagnację wszystkich rodzajów robót.
W 2011 r. wysoko wzrastają roboty infrastrukturalne i specjalistyczne, relatywnie mniej budownictwo kubaturowe.

 

 

Poziom płac w podstawowych rodzajach robót budowlanych  2008 – 2011 (średnie miesięczne wynagrodzenie w zł w przedsiębiorstwach > 9 osób).
Płace najwyższe i najszybciej rosnące w budownictwie infrastrukturalnym

 

Wykresy: Fundacja Wszechnicy Budowlanej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in