Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z branżą budowlaną związany od przeszło 15 lat. Do zespołu firmy Layher dołączył w 2012 roku, obejmując stanowisko prezesa zarządu. Jego hobby to fotografia reporterska i podróże. Wolny czas spędza z bliską rodziną – żoną Moniką i trójką dzieci.
Firma Layher została wyróżniona za innowacyjne technologie medalem na targach BATIMAT (2011 r.) w Paryżu oraz I nagrodą w dziedzinie rozwiązań podporowych TG 60 na targach Construmat (2011 r.) w Barcelonie. Spółka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia Polskiej Izby Gospodarczej Rusztowań w kategorii Produkt Roku (2008, 2009 r.), a także medal Instytutu Mechanizacji Górnictwa i Budownictwa Skalnego. Firmę nagrodzono również za działalność na rzecz sportu – m.in. za udział w Mistrzostwach Polski Branży Energetycznej w 2010 r.
– Layher jest jednym ze światowych liderów w produkcji rusztowań. Jak Pan widzi sytuację firmy Layher na naszym polskim rynku?
– Firma Layher to producent rangi światowej – obecny na całym globie od Nowej Zelandii przez Afrykę, Europę aż do Ameryki Południowej i Północnej. System rusztowań Layher produkowany jest w fabryce w Güglingen-Eibensbach – całość produkcji na potrzeby ponad 30 własnych spółek na całym świecie realizowana jest przez zakład produkcyjny na południu Niemiec. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać bardzo wysoki poziom kontroli jakości końcowych produktów, co w przypadku rozczłonkowania produkcji na wiele różnych zakładów i miejsc produkcyjnych nie zawsze jest możliwe – a przynajmniej nie jest tak łatwe utrzymanie wysokiego poziomu produkcji. W Polsce firma kojarzona jest przede wszystkim z bezpieczeństwem, wysoką jakością produktów oraz ich żywotnością. W tym roku rozpoczęliśmy szeroką kampanię informacyjną skierowaną do osób odpowiedzialnych za wybór systemów i firm rusztowaniowych. Chcemy pokazać specyfikę i zalety naszych rozwiązań.
– Czy produkcja w Niemczech nie jest zbyt droga?
– Życie ludzkie nie ma ceny, a nam chodzi o zapewnienie przede wszystkim bezpieczeństwa – zarówno osób bezpośrednio wykonujących prace na naszych rusztowaniach, jak i osób odpowiedzialnych za pracowników realizujących zadania przy wykorzystaniu rusztowań – ramowych jak i modułowych. Nasza firma otrzymała certyfikaty bezpieczeństwa we wszystkich krajach, do których dostarczane są rusztowania z logo Layher. Doprowadzenie do takiego stanu wymagało wielu lat doświadczeń oraz pracy osób wkładających pasję i zaangażowanie w produkcję i rozwój naszych systemów. Know-how, jakie firma zgromadziła, to wiele lat otwartej współpracy z naszymi klientami, wymiany doświadczeń i pomysłów. Elementy, które na stałe weszły do naszej produkcji to odpowiedź na potrzeby rynku. Warto tutaj dodać, iż Layher jest producentem oferującym pomoc zarówno na etapie doboru odpowiednich elementów poprzez doradców technicznych, jak również poprzez szkolenia dla użytkowników rusztowań oraz zapewnienie wsparcia projektowego przy realizacji zadań klientów. Nie mamy własnych ekip montażowych i nie walczymy o realizacje kontraktów z naszymi klientami – jesteśmy dla nich wsparciem na każdym etapie rozmów. Takie podejście dodatkowo różnicuje nas na rynku oraz pozwala być stabilnym i pewnym partnerem do współpracy. Pomagamy w realizacji najtrudniejszych zadań, zapewniając bezpieczeństwo materiałowe, stabilność i jednorodność używanych elementów. Dodatkową zaletą, jaka przemawia za utrzymaniem produkcji w jednym zakładzie jest możliwość wprowadzania zmian i innowacji produktowych przy zachowaniu pełnej zgodności z wcześniej wyprodukowanymi elementami. I nie mam na myśli jedynie częściowej zgodności wymiarowej poszczególnych elementów, ale pełną kompatybilność systemową pozwalającą na bezpieczne użytkowanie rusztowań „made by Layher”.
– Innowacyjność wpisana jest zatem w strategię firmy. Na czym ona polega?
– Jest to ulepszanie istniejących rozwiązań, które sprawdzają się na wszystkich kontynentach świata. Co roku wdrażamy od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych rozwiązań. Rok 2013 to czas, gdy do masowej produkcji wprowadzamy system AllRound Lightweight® LW. Nowe elementy są znacznie lżejsze od dotychczasowych, mają zwiększoną wytrzymałość oraz charakteryzują się zmniejszeniem wymaganej powierzchni do magazynowania. Pozwoli to na znaczne oszczędności czasu montażu jak i kosztów związanych z transportem. Wszystkie elementy nowego typu zostały wyposażone w system AutoLock® zwiększający bezpieczeństwo osób montujących konstrukcje rusztowania jak i skracający czas montażu.
– Jak wygląda obecna sytuacja w Państwa firmie?
– Obecny rok to czas wielkich zmian w naszej firmie – zarówno w centrali w Eibensbach, jak i w naszym oddziale w Polsce. Firma przeniosła się do nowej siedziby w miejscowości Siestrzeń przy trasie S8. Własna sala szkoleniowa oraz zaplecze w ogrzewanej hali pozwolą na realizację szkoleń przez cały rok, a przestrzeń magazynowa – na szybsze dostawy produktów dla klientów w Polsce. W centrali w Niemczech również dobiega końca budowa wielkiego centrum szkoleniowego, a także kolejnej, w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej elementów stalowych nowej generacji.
– Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?
– Przede wszystkim inwestycje w rozwój pracowników, bo to oni tworzą największą wartość firmy. Najbliższa przyszłość to wspieranie naszych obecnych i zdobywanie nowych klientów – zapewniając im wsparcie techniczne, projektowe, doradztwo handlowe oraz umożliwiając wymianę doświadczeń na gruncie międzynarodowym. Chciałbym również doprowadzić do umocnienia naszej pozycji lidera w branży rusztowań, a także do zwiększenia rozpoznawalności marki Layher na polskim rynku. Nasze plany to również zacieśnienie współpracy z przemysłem energetycznym, infrastrukturą drogową oraz zwiększenie udziału w branżach, które do tej pory w niewielkim stopniu korzystały z naszych rozwiązań.