Sezon letni wpływa pozytywnie na koniunkturę w budownictwie. Ożywienie potwierdzają najnowsze wyniki GUS. W okresie od styczniado czerwca 2011 r. produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 20,8% w porównaniu doanalogicznego okresu ubiegłego roku i obecna tendencja stale utrzymuje się na poziomie wzrostu. Również przedsiębiorcy z branży oceniają sytuację pozytywnie i spodziewają się stopniowego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe.
Jak wynika z najnowszych danych GUS, w pierwszej połowie roku produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 20,8% w porównaniu do ubiegłego roku. Pozytywne tendencje dostrzegają również przedsiębiorcy spośród których 21% w czerwcu i 19% lipcu stwierdziło poprawę koniunktury. Czynniki pozwalające ocenić prognozy na najbliższe miesiące dla sektora budowlanego również wyglądają zachęcająco. W ostatnim półroczu wydano o 7,3% więcej pozwoleń na budowę mieszkań, natomiast liczba mieszkań znajdujących się w budowie wzrosła o 1,3%- z czego najwięcej realizacji rozpoczęto w marcu br.- blisko 18 tys. Według szacowanych prognoz w 2011 roku produkcja budowlana powinna osiągnąć przyrost w wysokości 12%.
– Najwyraźniej sektor budowlany nie dał się kryzysowi i prognozy dla rozwoju tej gałęzi rynku są obiecujące. Z dostępnych danych można wywnioskować, iż w wyniku przesunięć inwestycji budowlanych oraz mieszkaniowych w najbliższym czasie nastąpi kumulacja ich realizacji. Jest to o tyle możliwe, ponieważ na rynku dynamicznie przybywa nowych mieszkań, które trzeba będzie wykończyć.Widoczne ożywienie powinno być zauważalne również w okresie wczesno jesiennym. Wynika to z faktu, że znacząca część osób świadomie przekłada termin remontu i rozpoczyna prace z nim związane po urlopie. W obecnej sytuacji szanse rozwoju dotyczyć powinny zwłaszcza małych, wyspecjalizowanych podmiotów, które oferują usługi remontowe – komentuje Bartosz Poliński, członek zarządu spółki odpowiedzialnej za działanie portalu Fachowcy.pl.
Sektor uzależniony jest od ogólnej sytuacji gospodarczej, która przekłada się również na liczbę inwestorów. Dodatkowo duże znaczenie ma portfel zamówień na roboty budowlane, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W Polsce na wahania koniunktury wpływają również pory roku – ożywienie zazwyczaj zaczyna się wiosną i osiąga szczyt latem.
W miesiącach letnich przybywa inwestycji zarówno budowlanych, jak i remontowych. Automatycznie przekłada się to na wzrost popytu na fachowców z branży budowlano-remontowej.
Źródło: Fachowcy.pl