Laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu – najnowocześniejsze w kraju

30.12.2024

Oficjalnie otwarto nowoczesne laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu. Inwestycję zrealizowano pół roku przed planowanym terminem.

 

 

Laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu

 

Laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu ma sześć kondygnacji, w tym garaż podziemny na 45 samochodów. Na powierzchni 8,7 tys. m² znajduje się ponad 100 pomieszczeń specjalistycznych z podziałem na pracownie badawcze: mechanoskopii, antroposkopii, fonoskopii, daktyloskopii, genetyki, chemii, informatyki, technik audiowizualnych, badań dokumentów oraz badań broni i balistyki. W obiekcie znajdują się również m.in.: sala konferencyjna, magazyn dowodów rzeczowych oraz 400 m² przestrzeni technicznej. Inwestycję dla Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu zrealizowała firma Dekpol Budownictwo pół roku przed planowanym terminem jej oddania.

– Realizacja obiektu była wyzwaniem, wymagała szczególnej ostrożności i eksperckości, ponieważ pracowaliśmy w gęstej zabudowie miejskiej. Bryła budynku została odpowiednio wkomponowana w otoczenie zgodnie z wymogami strefy ochrony konserwatorskiej. Dodatkowym wyzwaniem logistycznym było pogodzenie budowy z codziennym funkcjonowaniem sąsiadującej komendy – mówi Mariusz Niewiadomski, dyrektor operacyjny i członek zarządu Dekpol Budownictwo.

Laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu pozwoli przenieść wszystkie specjalistyczne pracownie i policyjnych ekspertów komendy do jednego miejsca. Do tej pory jednostki badawcze były podzielone na trzy różne lokalizacje na terenie Poznania, o dużo mniejszej powierzchni użytkowej niż w przypadku nowej inwestycji. Scalenie wszystkich pracowni i zastosowanie najwyższej klasy rozwiązań technologicznych przełoży się na przyspieszenie badań, a tym samym usprawnienie działań policji.

– Jest to najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Nowe laboratorium będzie również areną do inicjacji spotkań oraz przedsięwzięć z podmiotami ze świata nauki. Laboranci podczas wykonywania badań na co dzień ściśle współpracują z instytutami badawczymi, poznańskimi uczelniami wyższymi oraz kołami naukowymi w celu wymiany doświadczeń. Nowy budynek to nowa przestrzeń do innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą efektywność naszej pracy – mówi insp. Tomasz Olczyk, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu.

W obiekcie znajduje się m.in. narzędzie, które na podstawie jednej kropli krwi jest w stanie podać szereg informacji o podejrzanym: od koloru oczu i włosów po pochodzenie biogeograficzne. Poza Polską dysponuje nim tylko pięć krajów na świecie. W pomieszczeniu do fonoskopii, przystosowanym do odsłuchu stenogramów, zadbano o bardzo wysoką izolację akustyczną. Pracownia mechanoskopii jest wyposażona w podnośniki nożycowe o udźwigu do 5 ton. Z kolei pomieszczenie balistyki ma ścianę kulochwytową i płyty antyrykoszetowe oraz komorę do odstrzeliwania amunicji gazowej. W budynku znajduje się także pomieszczenie z systemem regałów przesuwnych, zdolne pomieścić nawet 3000 sztuk broni palnej. Budynek laboratorium został wyposażony także w instalację fotowoltaiczną na dachu oraz ładowarki do pojazdów elektrycznych. Obiekt ma kompleksowy system zabezpieczeń dostępu – od czytników kart dostępu po automatyczną zaporę antyterrorystyczną typu roadblocker.

 

Źródło: Dekpol Budownictwo

 

Przeczytaj też:

Umowa na projektowanie baz utrzymania Lotniska CPK podpisana

Dworzec w Raciborzu zmodernizowany

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in