Odpowiada radca prawny Andrzej Jastrzębski.
Zwracam się z prośbą o poradę prawną w sprawie niejasności dotyczącej uzgodnienia projektowanych przewodów uzbrojenia podziemnego w zespole uzgadniania dokumentacji (ZUD) projektowej.
Czy w przypadku skrzyżowania projektowanych przewodów przyłącza wody lub kanalizacji sanitarnej z istniejącymi kablami energetycznymi istnieje konieczność dodatkowego odpłatnego uzgadniania tychże kolizji z jednostką zarządzającą sieciami energetycznymi oprócz odpłatnego uzgodnienia w zespole dokumentacji projektowej? Czy jednostka zarządzająca sieciami energetycznymi może nie uzgodnić dokumentacji projektowej w ZUD bez dodatkowego odpłatnego tak zwanego naniesienia kabli energetycznych.
Celem wyjaśnienia poruszonego w pytaniu zagadnienia w pierwszej kolejności należy wskazać, iż szczegółowe zasady i tryb uzgadniania usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz.U. z 2001 r. Nr 38, poz. 455). Jak wynika z § 8 ust. 1 tego aktu prawnego, uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu dokonuje się po uprzednim zbadaniu ich bezkolizyjności. Należy jednak podkreślić, że w świetle powyższych regulacji skrzyżowanie przewodu wodno-kanalizacyjnego z pasem kabli energetycznych nie stanowi kolizyjnego usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z istniejącymi już przewodami.
Należy ponadto wskazać, iż uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela, dokonuje zespół uzgadniania dokumentacji projektowej (ZUDP). Zgodnie z § 9 ust. 2 pkt powyższego rozporządzenia do wniosku należy dołączyć m.in. warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od odpowiedniej jednostki zarządzającej tymi sieciami.
Zgodnie z § 11 ust. 8 wspomnianego rozporządzenia opłatę za czynności związane z koordynacją usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu ponosi inwestor. Należność ta ustalana jest zgodnie z treścią załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz.U. z 2004 r. Nr 37, poz. 333).
Trzeba zaznaczyć, iż w zależności od potrzeb danej inwestycji, w razie skrzyżowania projektowanych przewodów przyłącza wody lub kanalizacji sanitarnej z przewodami energetycznymi, konieczne jest również poczynienie odpowiednich uzgodnień z właściwą jednostką zarządzającą sieciami energetycznymi. Taka koordynacja skrzyżowania projektowanego obiektu budowlanego z siecią energetyczną może powodować konieczność poniesienia przez inwestora dodatkowych opłat za wykonane niezbędne uzgodnienia w tym zakresie.