18 stycznia br. w Warszawie odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki (SNB).
Stowarzyszenie działa na rzecz poprawy stanowienia i wdrażania prawa w obszarze budownictwa, a w szczególności przepisów techniczno-budowlanych, zrzesza m.in.: przedstawicieli organizacji branżowych, specjalistów producentów i dostawców wyrobów budowalnych, biur projektowych, ekspertów akademickich. Współorganizatorem konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich.
W powitalnym wystąpieniu Rafał Finster, prezes SNB, zaznaczył, że stowarzyszenie uznaje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), za najważniejszy dokument pozwalający prawidłowo realizować budowę domów, a rok 2017 będzie prawdopodobnie kolejnym rokiem zmian w WT w związku z dostosowywaniem ich do wymogów nowo powstającego kodeksu budowlanego. Zebrani postulowali różne zmiany w WT mogące sprawić, że budowy będą bezpieczniejsze, a same budynki – coraz bardzie przyjazne dla mieszkańców i środowiska. Wiele mówiono także (w szczególności przedstawiciele PZFD) o zmianach w przepisach, które umożliwiłyby zmniejszenie kosztów budowanych mieszkań.
Program konwentu obejmował trzy równoległe panele dyskusyjne dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami oraz dźwigów i innych urządzeń podnoszących. Potem uczestnicy konwentu spotkali się na sesji plenarnej poświęconej m.in. prezentacji nowych zespołów tematycznych, które rozpoczęły pracę w ramach SNB, a zajmujących się bezpieczeństwem konstrukcji murowych oraz systemami sygnalizacji ostrzegawczej przeciwpożarowej.