Za dwanaście miesięcy zwycięzcy konkursu będą mogli przeprowadzić się do domu. Tyle potrwa budowa energooszczędnego budynku w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś, która ruszyła w kwietniu tego roku, a 20 czerwca wmurowano kamień węgielny.
Saint-Gobain, pomysłodawca i współorganizator konkursu „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przekaże laureatom materiały budowlane marek wchodzących w skład grupy (m.in. ISOVER, RIGIPS, WEBER, GLASSOLUTIONS). Zwycięzcy, Państwo Marzena i Jarosław Wierzchuccy, otrzymali również gotowy projekt techniczny opracowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE).
Energooszczędny dom Państwa Wierzchuckich spełnia wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Dlatego zwycięzcy konkursu mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 50 tys. zł. Niskie zapotrzebowanie na energię użytkową, które wynosi jedynie 8 kWh/m²/rok, oznacza, że dom spełnia standardy NF-15, a koszty jego utrzymania, według analiz KAPE, mogą być niższe nawet o 40% w porównaniu do budynków standardowych. Dodatkowo budowa domu jest pierwszym krokiem w realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Stare Babice do roku 2020, gdzie powstaje budynek.
Projekt techniczny został przygotowany przez Zespół Krajowej Agencji Poszanowania Energii pod kierownictwem mgr inż. arch. Michała Pierzchalskiego. Planowany termin oddania domu do użytku to czerwiec 2015 roku.
O konkursie
Celem konkursu „Zbuduj z nami komfortowy dom”, którego organizatorami były Grupa Saint-Gobain oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii,było zwrócenie uwagi na korzyści płynące z zastosowania w budownictwie mieszkaniowym rozwiązań energooszczędnych.Nagrodą główną są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, produkowane przez Grupę Saint-Gobain w Polsce. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali gotowy projekt techniczny budynku oraz wsparcie merytoryczne przy składaniu wniosku o uzyskanie dofinansowania NFOŚiGW, a także kompleksowe doradztwo przedstawicieli polskiego oddziału Saint-Gobain w trakcie całego procesu budowy.