Konieczne są mniej skomplikowane procedury

20.04.2010

Dlaczego dzieje się tyle samowoli z zasiedlaniem wybudowanych budynków mieszkalnych jednorodzinnych?

 

Moim zdaniem powód jest prosty – budowa stanu surowego zamkniętego odbywa się najczęściej z zachowaniem wszelkich wymogów Prawa budowlanego. Jest wykonawca, jest kierownik budowy, najczęściej z ramienia wykonawcy, są wpisy do dziennika budowy. Po tym okresie rozpoczynają się roboty wykończeniowe, wykonywane różnymi systemami przez różnych wykonawców w różnym czasie, często w ramach prac własnych, ale już bez kierownika budowy.
Mijają dwa lata i pozwolenie na budowę wygasa, gdyż nie ma odnotowanej ciągłości prac na budowie. Obiekt zostaje ukończony, ale brak jest formalnych dokumentów wymaganych do zgłoszenia. Co się dzieje? Ano inwestor wprowadza się na dziko i liczy na to, że nikt nie będzie sprawdzał, co się dzieje z jego budową, chyba że ktoś w ramach „uprzejmie donoszę” pomoże rozwiązać problem. Należy szukać dróg do uproszczenia procedur, aby proces zawiadomienia o zakończeniu budowy uprościć do niezbędnego minimum.
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że użytkowanych obiektów niezgodnie z prawem jest bardzo dużo. Tracą gminy, bo nie jest płacony podatek od nieruchomości, stresuje się inwestor, bo wie, że w każdej chwili może być pociągnięty do odpowiedzialności, ale świadomość o ogromnych trudnościach w załatwieniu formalności przewyższa strach przed grożącą karą.
 Chciałbym, aby członkowie PIIB postawili sobie za cel opracowanie od nowa projektu Prawa budowlanego i skierowania go do organów legislacyjnych. Chodzi o prawo, które pozwoli na normalną działalność i ograniczy do minimum dowolną jego interpretację przez urzędników. To może być możliwe, jeżeli zapisy będą proste, logiczne z unikaniem niedomówień i odsyłania do wielu innych aktów prawnych, bez ich konkretnych para-
grafów. Wydaje się, że inaczej należy podejść do dużych inwestycji, a inaczej do inwestorów budujących domy jednorodzinne o powierzchni mieszkalnej np. do 500 m².
 
M.C.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in