Kongres samorządów

04.04.2025

Polska Izba Inżynierów Budownictwa po raz pierwszy została partnerem jednego z największych wydarzeń polityczno-gospodarczych w naszym kraju – 10. Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji uczestniczyło w nim ponad 2800 gości i dziennikarzy – to kolejny rekord frekwencji w historii tej największej międzynarodowej konferencji samorządowej w Polsce.

 

 

Kongres, który odbywał się 3–4 marca 2025 r., był znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i przemyśleń dzielonych z samorządowcami, politykami, prezesami spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorcami.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa była partnerem w panelach dotyczących sytuacji na rynku mieszkaniowym i energetycznym oraz podsumowujących kwestie związane z zarządzaniem procesem usuwania skutków powodzi z września 2024 r. W panelu „Jak różne sektory (publiczny, prywatny, NGO) mogą współpracować na rzecz rozwoju budownictwa mieszkaniowego?”

 

Wystąpienie Jarosława Kuklińskiego

 

Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB, podkreślał niezwykle istotną rolę inżynierów budownictwa w pracach legislacyjnych oraz potrzebę stworzenia spójnej, wieloletniej strategii inwestycyjnej, tak by sprawnie zarządzać zasobami dostępnymi w naszym kraju i ich optymalnym wykorzystaniem. W panelu dotyczącym energetyki głos samorządu reprezentował Jarosław Kukliński, przewodniczący Okręgowej Rady Warmińsko-Mazurskiej OIIB, który podkreślał potrzebę prac legislacyjnych nad specustawą dotyczącą rozbudowy sieci energetycznych w naszym kraju, gdyż obecne przepisy nie umożliwiają sprawnego procesu modernizacji tych sieci.

 

Wystąpienie Rafała Zarzyckiego

 

Z kolei Rafał Zarzycki, wiceprezes PIIB, wziął udział w panelu „Kryzys mieszkaniowy w miastach. Czy samorządy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność?”. Podkreślał on fakt, że bez wprowadzenia systemowych rozwiązań nie będziemy mogli budować w Polsce taniej. Zaznaczał, że dobra współpraca na linii samorząd–władza centralna będzie możliwa, gdy obie strony zaczną słuchać specjalistów będących w stanie wskazać optymalne systemy prowadzenia danej inwestycji, a nie zostawiać to w gestii tylko urzędników, których wiedza w wielu przypadkach nie pozwala podjąć najkorzystniejszych decyzji.

 

Mariusz Dobrzeniecki w swoim wystąpieniu podkreślił bardzo ważną rolę inżynierów budownictwa w opracowywaniu zmian w prawie budowlanym

 

Ostatni panel partnerski, w którym brali udział przedstawiciele PIIB, był zatytułowany „Powodzie – czy można się przed nimi uchronić, jak usunąć ich skutki – wnioski i rekomendacje po 2024”. Razem z samorządowcami oraz przedstawicielami służb została podsumowana działalność podczas usuwania skutków powodzi, gdzie dużą rolę odegrała pomoc wolontariuszy z PIIB – o czym mówił Radosław Wojnowski, rzecznik PIIB.

 

Wystąpienie Radosława Wojnowskiego

 

Podczas kongresu przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa spotkali się z Marcinem Kulaskiem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, z którym dyskutowali na temat wprowadzenia standardów kształcenia dla inżynierów budownictwa. Konferencja była także okazją do rozmowy z Krzysztofem Gawkowskim, ministrem cyfryzacji, na tematy związane z digitalizacją procesu budowlanego.

 

Radosław Wojnowski
rzecznik PIIB

 

Fot. archiwum 10. Europejskiego Kongresu Samorządów

 

Przeczytaj też:

WPPK 2025

Forum Kobiet 2025 – inspiracja dla przyszłych liderek inżynierii

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in