Kompostowalny granulat polimerowy envifill®

Artykuł sponsorowany

25.04.2024

Odpowiedź Grupy Azoty S.A. na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Tworzywa sztuczne są materiałem, bez którego funkcjonowanie w świecie stałoby się niemożliwe. Stosuje się je we wszystkich dziedzinach życia – począwszy od produktów codziennego użytku, po budownictwo czy medycynę.

 

Tworzywa swoją uniwersalność zawdzięczają m.in. niskim kosztom produkcji i przetwórstwa. Rocznie, globalnie, wprowadzanych jest do obrotu ponad 400 mln ton tworzyw sztucznych, z czego 75% staje się odpadem. 60% z tych odpadów trafia na wysypiska śmieci – są to głównie odpady opakowaniowe giętkie, folie lub produkty nieprawidłowo segregowane. Problemem są też produkty i opakowania wielomateriałowe, które nie nadają się do recyklingu.

 

Tworzywo ze skrobi termoplastycznej

Naprzeciw wychodzą polimery biodegradowalne i kompostowalne, które Grupa Azoty S.A., jako pierwsza firma w Polsce, wprowadziła na rynek. Jest to jedno z proponowanych rozwiązań problemu zwiększającej się ilości śmieci.

 

Marka envifill® powstała w oparciu o opracowaną w Grupie Azoty technologię otrzymywania skrobi termoplastycznej, która wytwarzana jest z materiałów bioodnawialnych. Produkty envifill® przeznaczone są do przetwórstwa w technologii wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, wtryskiwania oraz do innych technologii, w tym druku 3D.

 

envifill

envifill® to linia granulatów biodegradowalnych i kompostowalnych w warunkach naturalnych, w obecności mikroorganizmów. Fot. Grupa Azoty

 

envifill® – granulaty polimerowe oraz ekologiczne spoiwo
Niewątpliwym atutem produktów tej linii jest możliwość ich przetwórstwa przy użyciu konwencjonalnych urządzeń do obróbki tworzyw sztucznych. Produkty, które mogą powstać dzięki marce envifill®, to m.in.: folie, opakowania, doniczki, elementy urządzeń, które są zużywalne lub wymagają częstej wymiany, czy elementy zastawy stołowej. Wyroby z granulatów envifill® formowane wtryskowo odznaczają się unikatową estetyką powierzchni oraz stosunkowo niskim skurczem przetwórczym, czyli zmniejszeniem rozmiarów. Własności mechaniczne granulatów z linii envifill® mogą być zaprojektowane do konkretnych aplikacji.

 

Folie wytworzone z granulatów envifill® mają wysoką wytrzymałość i elastyczność, aksamitną w dotyku strukturę, semitransparentność o mlecznym odcieniu i charakterystycznym zapachu. Można je zgrzewać, stosując tradycyjne zgrzewarki do folii polietylenowych LDPE. Folie z granulatów envifill® mogą być stosowane do wyrobu toreb zakupowych, worków na śmieci, szczególnie bioodpadów, folii agro- oraz opakowań jednostkowych. Możliwe jest uzyskanie z granulatów envifill® zarówno cienkich folii, o grubości poniżej 15 μm, a także grubszych, o bardzo wysokiej wytrzymałości.

 

Opracowaną w Grupie Azoty S.A. skrobię termoplastyczną, na bazie której powstała linia envifill®, wyróżnia przede wszystkim możliwość wykorzystywania jej jako samodzielnego polimeru w niektórych zastosowaniach oraz jako bazy lub dodatku do kompozycji polimerowych, biodegradowalnych lub kompostowalnych. I tak też na bazie skrobi termoplastycznej – oprócz granulatów polimerowych – Grupa Azoty opracowała również ekologiczne spoiwo do produktów drewnopochodnych i celulozowych. Spoiwo nie zawiera formaldehydu ani dodatków toksycznych.

 

Konkretny czas przydatności wyrobów z linii envifill® do użycia zależy od warunków użytkowania oraz składu kompozycji. W standardowych warunkach, w temperaturze pokojowej, bez bezpośredniego eksponowania na wysoką wilgotność i temperaturę, wyroby z granulatów envifill® zachowują cechy użytkowe przez wiele lat.

 

envifill

Linia marki envifill® obejmuje odmiany do wytłaczania z rozdmuchem – serię envifill® F, odmiany do przetwórstwa wtryskowego – serię envifill® M oraz envifill® I, a także spoiwo – envifill® G oraz envifill® GP. Fot. Grupa Azoty

 

Asortyment produktów envifill®
Obecnie w ofercie Grupy Azoty S.A. znajdują się granulaty: odmiany do wytłaczania z rozdmuchem – seria envifill® F, do wytłaczania envifill® E, odmiany do przetwórstwa wtryskowego – seria envifill® M oraz envifill® I, a także spoiwo – envifill® G oraz envifill® GP.

 

Granulaty zwykle mają mleczno-transparentną barwę i charakterystyczny, przyjemny zapach. Oferowane są odmiany zabarwione w masie lub w kolorach pochodzących od zastosowanych dodatków naturalnych, a także granulaty do zastosowań specjalnych, np. wysokiej gęstości lub efektach designerskich, z dodatkiem drewna, kawy itd. Kompozycje envifill® F otrzymały certyfikaty potwierdzające kompostowalność w warunkach home/industrial w 2023 r. w firmie TUV.

 

TEST W WARUNKACH KOMPOSTOWANIA, PRZEPROWADZONY W OPARCIU O NORMĘ EN 13432
DLA FOLII O GRUBOŚCI 50 μm WYKONANEJ Z MATERIAŁU ENVIFILL® F40

envifill

 

Biodegradowalność i kompostowalność
Wprowadzenie linii envifill® do oferty Grupy Azoty S.A. to rewolucja na krajowym rynku granulatów, a także kolejna technologia Spółki odpowiadająca na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród klientów można zaobserwować ogromny wzrost zainteresowania tworzywami biodegradowalnymi. Linia envifill® to odpowiedź Grupy Azoty na trendy związane z rozwojem zastosowań tworzyw termoplastycznych biodegradowalnych i kompostowalnych. Należy podkreślić, że udział składników bioodnawialnych w granulatach nowej linii jest na poziomie >90%, a powstałe kompozycje nie zawierają sztucznych dodatków.

 

Produkty marki envifill® wytwarzane są ze składników pochodzenia roślinnego i mineralnego, a także z odpadów z przemysłu spożywczego. Ich rozkład w glebie lub kompoście zachodzi w obecności mikroorganizmów, wyłącznie do CO2, H2O i biomasy, bez pozostawiania mikroplastiku. Standardowo granulaty te są biodegradowalne i kompostowalne zgodnie z normą EN 13432, w czasie nie dłuższym niż 180 dni. Zaawansowane zaplecze technologiczne Grupy Azoty S.A. jest w stanie dostosować czas degradacji produktów do oczekiwań i potrzeb klientów.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in