W ubiegłym roku w Rejestrze Katastrof Budowlanych, prowadzonym przez GUNB, zostało zarejestrowanych 731 katastrof. Najwięcej z nich wydarzyło się w województwie małopolskim (139 katastrof), najmniej – w warmińsko-mazurskim (3 katastrofy).
Z 731 katastrof zarejestrowanych w RKB, które miały miejsce w 2010 r., większość, czyli 478, zdarzyła się z przyczyn losowych, przede wszystkim na skutek działania sił natury (wichury, obfite opady, uderzenia pioruna). Wśród zgłoszonych do RKB katastrof losowych, 139 katastrof spowodowały bardzo silne wiatry, 122 katastrofy były skutkiem intensywnych opadów atmosferycznych, 94 zostały wywołane przez osuwiska oraz zjawiska lodowe na akwenach, 86 katastrof miało inne przyczyny losowe, np. wybuchy gazu, a 27 katastrof spowodowały pożary oraz wyładowania atmosferyczne.
W 2010 r. w RKB zarejestrowano także 53 katastrofy będące skutkiem powodzi. Zgłoszeniu do Rejestru Katastrof Budowlanych podlegają tylko przypadki zniszczeń gwałtownych i niezamierzonych, zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane. Natomiast przeważająca część zniszczeń obiektów spowodowanych przez powodzie w 2010 r. nie miała przebiegu gwałtownego. Większość obiektów zalanych wodą ulegała degradacji i uszkodzeniom stopniowo, w długim przedziale czasu. Degradacja ta w dużej liczbie przypadków prowadziła do rozbiórki obiektów, lecz nie miała charakteru zdarzenia gwałtownego. Dlatego służby nadzoru budowlanego, prowadzące ocenę zniszczeń spowodowanych przez powodzie, nie podejmowały wobec takich obiektów postępowania w trybie przewidzianym dla katastrof budowlanych i nie zgłaszały ich do RKB, lecz podejmowały postępowanie administracyjne wynikające z przepisów ustawy – Prawo budowlane o utrzymaniu obiektów. Stąd liczba zarejestrowanych w RKB katastrof budowlanych spowodowanych przez powodzie w 2010 r. jest znacznie mniejsza od liczb tego typu zdarzeń, podawanych przez media.
Spośród 731 zarejestrowanych w 2010 r. katastrof, 578 miało miejsce w obiektach należących do osób fizycznych. Większość zniszczonych przez katastrofy budowlane obiektów to obiekty eksploatowane już od kilkudziesięciu lat (315 katastrof wydarzyło się w obiektach mających od 30 do 70 lat, 206 w obiektach mających od 10 do 30 lat). Z danych zgromadzonych w RKB wynika także, że katastrofy najczęściej miały miejsce w obiektach w trakcie użytkowania (95 procent ogólnej liczby katastrof). Tylko 5 procent katastrof wydarzyło się w obiektach, będących jeszcze w trakcie realizacji.
W 2010 r. w katastrofach budowlanych zginęło 12 osób, a 70 osób zostało rannych.
Źródło: GUNB