Ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1058)
Wrzesień
23 września 2008 r.
ogłoszono
Ustawę z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1058)
Ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. 24 października 2008 r. (Ustawa została omówiona w kalendarium w nr. 10/2008 „IB”. Ustawa była wówczas podpisana przez prezydenta, ale nie opublikowana w Dz.U.)
29 września 2008 r. ogłoszono
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2008 r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 172, poz. 1067)
Zgodnie z rozporządzeniem do kategorii dróg krajowych zaliczono odcinki dróg gminnych w: Gorzowie Wielkopolskim (w ciągu drogi krajowej nr 3), Inowrocławiu (w ciągu drogi krajowej nr 15) i Głubczycach (w ciągu drogi krajowej nr 38), a także odcinek drogi wojewódzkiej nr 957 w Nowym Targu (w ciągu drogi krajowej nr 49) oraz odcinek drogi wojewódzkiej nr 210, odcinek drogi wojewódzkiej nr 203 i odcinek drogi gminnej w miejscowości Ustka (w ciągu drogi krajowej nr 21).
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.
Październik
3 października 2008 r. Sejm uchwalił
Ustawę z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw
Zmiany dotyczą podporządkowania rozwoju gospodarczego na obszarach Natura 2000 do wymogów zrównoważonego rozwoju. Przewidziane ograniczenia użytkowania terenów przeznaczonych pod zabudowę z przypisaną jej infrastrukturą techniczną, komunikacyjną, turystyczną i edukacyjną mają korzystnie wpływać na rozwój regionalny. W myśl nowych przepisów jedynym organem uprawnionym do uznania jakiegoś obszaru za rezerwat przyrody będzie regionalny dyrektor ochrony środowiska. Z nim powinny być uzgadniane wszystkie opracowania planistyczne związane z tworzeniem, likwidacją lub zmianą granic rezerwatów. Ustawa zakłada, że plany ochrony ustanowione dla parków narodowych, krajobrazowych lub rezerwatów, wchodzących w granice obszaru Natura 2000, będą mogły zastąpić plan ochrony tego terenu. Konieczne jest jednak, by plany te uwzględniały wszystkie wymagania dotyczące terenów Natura 2000. W procesie tworzenia planów przewidziano udział społeczności lokalnych. Zgodnie z ustawą z dyrektorem parku narodowego będą ustalane plany zakładania lasów w otulinie parków narodowych. Plany i opracowania planistyczne dotyczące obszarów Natura 2000, rezerwatów przyrody, zakładania lasów w otulinie tych rezerwatów będą musiały uzyskać zgodę regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Ustawę przekazano prezydentowi do podpisu.
Wejdzie w życie z dniem 15 listopada 2008 r.
6 października 2008 r. ogłoszono
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 13 sierpnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dla lotnisk cywilnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 178, poz. 1098)
Rozporządzenie uchyla przepisy działu VIII dotyczące ochrony ratowniczo-gaśniczej lotniska.
Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 21 października 2008 r.
8 października 2008 r. Sejm uchwalił
Ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane
Ustawa dotyczy zmiany przepisów umożliwiających legalizację samowoli budowlanej. Nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r. (P 37/06) (Dz.U. Nr 247, poz. 1844), w którym zakwestionowano wyrażenie „w dniu wszczęcia postępowania”, jako datę posiadania decyzji o warunkach zabudowy. W stanie prawnym obowiązującym do dnia 29 grudnia 2007 r. (ogłoszenie sentencji wyroku) warunkiem zalegalizowania samowoli budowlanej, dokonanej na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, było dysponowanie decyzją o warunkach zabudowy, ostateczną w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego. Natomiast na terenie, na którym plan miejscowy obowiązuje, warunkiem legalizacji samowoli było uzyskanie zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami tego planu, przy czym nie przewidziano obostrzeń co do daty takiego zaświadczenia. Trybunał uznał, że zróżnicowanie sytuacji prawnej poszczególnych podmiotów zależnie od tego, czy na danym terenie obowiązuje czy też nie obowiązuje plan miejscowy (czyli przyczyn od nich niezależnych), a także uzależnienie możliwości legalizacji samowoli budowlanej, na terenie nieobjętym planem miejscowym, od daty uzyskania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy, jest nie do pogodzenia z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa.
Dzięki nowym przepisom zrównana zostanie sytuacja osób ubiegających się o legalizację samowoli budowlanej. Sprawca samowoli, ubiegający się o jej legalizację w przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania terenu, musi przedstawić ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, bez względu na termin jej uzyskania. Ustawę przekazano do Senatu.
Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawę o zmianie ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów oraz ustawy – Prawo budowlane
Zgodnie z ustawą architekci, urbaniści oraz inżynierzy budownictwa z krajów UE będą mogli prowadzić w Polsce działalność zawodową na takich samych zasadach, co obywatele polscy. Ustawa wprowadza pojęcie „świadczenie usług transgranicznych” przez architektów, bez konieczności uznawania kwalifikacji zawodowych. Określa też rodzaj dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w państwie rodzimym, które uprawniają do wykonywania zawodu architekta w Polsce. Doprecyzowuje też przepis, który pozwoli na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych na terenie Polski obywatelom RP, którzy zdobyli kwalifikacje w państwach UE lub EFTA. Ustawa wprowadza też zmiany w Prawie budowlanym. W myśl nowych przepisów organy administracji architektoniczno-budowlanej będą prowadzić rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę w formie elektronicznej. Dane będą wprowadzane do rejestru i przesyłane drogą elektroniczną do organu wyższego stopnia na bieżąco. Ustawa przewiduje bezpośredni przekaz danych on-line pomiędzy wojewodami, wojewódzkimi inspektorami nadzoru a Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Dzięki temu rozwiązaniu będzie możliwe, znacznie szersze niż do tej pory, udostępnianie znajdujących się w rejestrach centralnych informacji m.in. o osobach posiadających uprawnienia budowlane, rzeczoznawcach budowlanych oraz osobach ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Ustawę przekazano do Senatu.
Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
9 października 2008 r. ogłoszono
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 września 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii (Dz.U. z 2008 r. Nr 179, poz. 1107)
Rozporządzenie określa: warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzania testu umiejętności; oceny umiejętności nabytych w państwach członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich EFTA – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przez wnioskodawcę; sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz kosztów przeprowadzania testu umiejętności; tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego oraz za przeprowadzenie testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii. Zgodnie z rozporządzeniem staż adaptacyjny może być odbywany u przedsiębiorców, w jednostkach organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, których przedmiot działania obejmuje prowadzenie prac geologicznych, a także w urzędach organów administracji geologicznej, pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym jest osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje, o których uznanie występuje wnioskodawca. Staż adaptacyjny odbywa się zgodnie z programem stażu adaptacyjnego, ustalanym przez organ prowadzący postępowanie. Wnioskodawca ponosi koszty związane z odbywaniem stażu adaptacyjnego jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której odbył się staż adaptacyjny, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu. Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego. Część pisemna testu umiejętności składa się co najmniej z sześćdziesięciu pytań i trwa nie dłużej niż 120 minut. Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75% pytań. Etap ustny obejmuje trzy pytania i trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych opisowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania. Koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności ustala minister właściwy do spraw środowiska.
Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 24 października 2008 r.
10 października 2008 r. Sejm uchwalił
Ustawę o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Ustawa dotyczy zdjęcia z gruntów rolnych, stanowiących użytki rolne klas IV–VI, położonych w granicach administracyjnych miast, ochrony przewidzianej dla gruntów rolnych i uwolnienia tych gruntów dla celów inwestycyjnych. Ustawę przekazano do Senatu.
Wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.
Ustawę o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw
Ustawa znosi winiety i przywraca opłatę bezpośrednią (tzw. myto) za rzeczywistą liczbę przejechanych kilometrów po autostradach płatnych dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów, niezależnie od ich masy. Likwidacja winiet spowoduje zaprzestanie wypłacania rekompensat autostradowym spółkom koncesyjnym, z którymi zawarto umowy na budowę lub eksploatację autostrad. Chodzi o wypłaty z Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu nieodpłatnych przejazdów pojazdów ciężarowych posiadających wykupione winiety po płatnych odcinkach autostrad. Ustawa przewiduje jednocześnie możliwość pobierania opłat elektronicznych. Ich wysokość będzie uzależniona od długości przebytego odcinka oraz od ustalonej dla danej kategorii pojazdu stawki za kilometr. Maksymalna stawka opłaty elektronicznej za przejechanie jednego kilometra drogi krajowej, niezależnie od kategorii pojazdu, nie mogłaby być wyższa niż 2 zł. Środki z opłat elektronicznych będą przekazywane na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego, z przeznaczeniem na utrzymanie dróg krajowych objętych opłatami elektronicznymi, budowę dróg krajowych oraz wynagrodzenie dla operatora. Nowe prawo dostosowuje przepisy krajowe do unijnych.
Ustawę przekazano do Senatu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia: 1) z tym że art. 1 pkt 3 w zakresie art. 13ha ust. 6 będzie stosowany od dnia 1 lipca 2011 r.; 2) z wyjątkiem art. 3 pkt 1 lit. b), który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy oraz art. 3 pkt 2–11, który wejdą w życie z dniem 1 lipca 2011 r. (zmiany te dotyczą ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym).
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. akt II OSK 32/08
Podstawę stwierdzenia zgodności planu miejscowego z ustaleniami studium w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) stanowią łącznie część tekstowa oraz część graficzna planu miejscowego i studium. Zmiany w planie miejscowym przeznaczenia terenów nieprzewidzianych w studium do takiej zmiany gmina może dokonać po uprzedniej zmianie uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – zachowaniem trybu, w jakim studium jest uchwalane (art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.).
Anna Nosek
redaktor newslettera Serwisu Budowlanego
Patronem Kalendarium jest Serwis Budowlany
www.serwisbudowlany.com
Więcej w newsletterze Prawo Budowlane na stronie www.ABC.com.pl
ZAMÓW PRENUMERATĘ
Artykuł zamieszczony
w „Inżynierze budownictwa”,
listopad 2008 r.