Kalendarium prawne na maj, czerwiec i lipiec.
MAJ
31.05.2011
weszło w życie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 99, poz. 573)
Rozporządzenie określa wymagania formalne dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej. Zezwolono na zaliczenie do praktyki zawodowej okresu pracy u zarządcy infrastruktury kolejowej lub w podmiocie odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury kolejowej we właściwym stanie technicznym, działającym na zlecenie zarządcy infrastruktury, w wymiarze stanowiącym nie więcej niż połowę wymaganego okresu. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: bocznica kolejowa, linia kolejowa wraz z punktami eksploatacyjnymi i posterunkami technicznymi, torowe instalacje techniczne oraz inne budowle kolejowe. Natomiast uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej w ograniczonym zakresie uprawniają do kierowania robotami budowlanymi polegającymi na remoncie lub rozbiórce, z wyłączeniem obiektów budowlanych na terenach eksploatacji górniczej i osuwisk. W załączniku nr 1 do rozporządzenia wskazano kierunki wykształcenia odpowiednie dla uprawnień budowlanych w specjalności kolejowej.
weszła w życie
Ustawa z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 99, poz. 569)
Ustawa doprecyzowuje zasady funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przyjęto, że nadzór nad działalnością wojewódzkiego funduszu sprawuje wojewoda, oraz wprowadzono obowiązek publikacji rocznego sprawozdania z działalności wojewódzkiego funduszu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Ponadto ustawa nakłada na radę nadzorczą wojewódzkiego funduszu obowiązek zatwierdzania wniosków zarządów wojewódzkich funduszy w sprawach nabywania lub zbywania nieruchomości.
CZERWIEC
2.06.2011
weszła w życie
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 102, poz. 586)
Ustawa dostosowuje przepisy krajowe do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r., ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku, odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu. Nowelizacja określa: szczegółowe warunki i tryb udzielania akredytacji, zasady i tryb autoryzacji jednostek certyfikujących i kontrolujących oraz laboratoriów, sposób zgłaszania Komisji Europejskiej i państwom członkowskim UE autoryzowanych jednostek i laboratoriów, zadania Polskiego Centrum Akredytacji jako krajowej jednostki akredytującej oraz zasady działania systemu kontroli wyrobów zgodnie z ramami nadzoru rynku ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 765/2008. Ustawa wprowadza zmiany w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych poprzez zapewnienie możliwości udziału przedstawicieli organów nadzoru rynku z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kontroli wyrobów budowlanych na terytorium RP.
weszło wżycie
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz.U. Nr 113, poz. 661)
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia rejestru zabytków, krajowej ewidencji zabytków, wojewódzkich ewidencji zabytków, gminnych ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Znowelizowane przepisy wprowadzają jednolite karty ewidencjonowania zabytków we wszystkich gminnych i wojewódzkich ewidencjach zabytków. Na ich podstawie tworzona będzie ewidencja krajowa. Na potrzeby gminnej ewidencji zabytków, obejmującej wyłącznie zabytki nieruchome, przewidziano powstanie jednego rodzaju kart adresowych zabytku nieruchomego. Dotychczasowe karty ewidencyjne i adresowe zachowują ważność po wejściu w życie nowych przepisów.
7.06.2011
Ogłoszono
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2011 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych oraz wykazu wytycznych do europejskich aprobat technicznych (MP Nr 44, poz. 481)
Obwieszczenie zawiera wykaz jednostek organizacyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych oraz wykaz wytycznych do europejskich aprobat technicznych.
Obwieszczenie Ministra Gospodarki z dnia 24 maja 2011 r. w sprawie raportu określającego cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii, znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w krajowym zużyciu energii elektrycznej na lata 2010–2019 (MP Nr 43, poz. 468)
Załącznik do obwieszczenia zawiera raport określający cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii, znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w krajowym zużyciu energii elektrycznej na lata 2010–2019. Zgodnie z założeniami raportu w 2019 r. udział energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii w całkowitym krajowym zużyciu energii elektrycznej brutto ma wynieść 19,78%.
18.06.2011
weszło w życie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych (Dz.U. Nr 102, poz. 591)
Rozporządzenie wprowadza zmiany w wykazie zawodów regulowanych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych. Zmiany dotyczą m.in. zawodów z zakresu działu administracji rządowej – budownictwo, gospodarkaprzestrzenna i mieszkaniowa.
21.06.2011
weszła w życie
Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. Nr 122, poz. 695)
Ustawa określa zasady funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych na terytorium RP. System ten obejmuje emisję gazów cieplarnianych w miejscach, w których jest prowadzona działalność skutkująca emisją gazów i która spełnia wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych, a także emisję gazów cieplarnianych z operacji lotniczej. Rodzaje instalacji objętych systemem określa załącznik do ustawy. Nadzór nad systemem sprawuje Minister Środowiska, administruje nim zaś Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Uprawnienia do emisji są utrzymywane w krajowym rejestrze jednostek Kioto i uprawnień do emisji. Ustawa wprowadza zasadę swobodnego rozporządzania uprawnieniami do emisji, co ma zapewnić swobodę w przenoszeniu uprawnień między instalacjami stanowiącymi własność jednego podmiotu oraz umożliwić swobodny obrót uprawnieniami do emisji. Straciła moc ustawa z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.
LIPIEC
1.07.2011
weszła w życie
Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 106, poz. 622)
Ustawa ma na celu ograniczenie biurokracji oraz uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą kilkudziesięciu ustaw z zakresu prawa gospodarczego. Ustawa znosi konieczność przedkładania zaświadczeń i oświadczeń, jeżeli fakty lub stan prawny znane są organowi z urzędu lub możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych bądź też rejestrów publicznych i wymiany informacji z innym podmiotem publicznym, czy też na podstawie przekazanych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (np. dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych). Organ administracji publicznej żądający od strony lub innego uczestnika postępowania zaświadczenia albo oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego obowiązany będzie wskazać przepis prawa wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia albo oświadczenia. Jedną z istotnych zmian wprowadzonych ustawą jest możliwość przekształcenia przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, w spółkę kapitałową na zasadach określonych w przepisach ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.
6.07.2011
weszło w życie
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur (Dz.U. Nr 129, poz. 747)
Rozporządzenie określa zasady i sposób organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur.
Aneta Malan-Wijata