30. spotkanie organizacji (izb i związków) zrzeszających inżynierów budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbyło się 9–12 października 2024 r. w hotelu Sheraton w Warszawie.
Współpraca pomiędzy organizacjami budowlanymi z krajów Grupy V4 rozpoczęła się w 1994 r. Pierwsze spotkanie odbyło się w Bratysławie, a jego organizatorami byli Słowacka Izba Inżynierów Budownictwa i Słowacki Związek Inżynierów Budownictwa. Od tamtego czasu przedstawiciele wspomnianych organizacji spotykają się corocznie (z wyjątkiem 2020 r. z uwagi na epidemię koronawirusa), każdorazowo w innym kraju Grupy V4. Gospodarzami tegorocznego wydarzenia była Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) i Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Pozostałymi uczestnikami spotkania były delegacje Czeskiej Izby Autoryzowanych Inżynierów i Techników Budownictwa (ČKAIT), Czeskiego Związku Inżynierów Budownictwa (ČSSI), Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa (SKSI), Słowackiego Związku Inżynierów Budownictwa (SZSI) oraz Węgierskiej Izby Inżynierów (MMK). Stronę polską reprezentowali w ramach PIIB Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady, Filip Pachla, wiceprezes Krajowej Rady, Roman Karwowski, członek Krajowej Rady, i Zygmunt Rawicki, były wiceprezes KR (2018–2022) i członek Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB. Ze strony PZITB uczestniczyli: Maria Kaszyńska, przewodnicząca Zarządu Głównego, Marek Zackiewicz, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, i Karol Firek, skarbnik Zarządu Głównego. W spotkaniu wzięli udział również: Klaus Thürriedl, prezydent Europejskiej Rady Izb Inżynierskich (ECEC), a także Andrzej Nowakowski, przewodniczący delegacji PZITB z pierwszego założycielskiego spotkania Grupy V4 w 1994 r.
Uczestnicy spotkania Grupy V4 w Warszawie
Honorowy patronat nad spotkaniem objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
W pierwszym dniu odbyła się międzynarodowa konferencja na temat Europejskiego Zielonego Ładu i podejmowania związanych z nim inicjatyw w krajach Grupy Wyszehradzkiej (dyrektywa budowlana). Gośćmi konferencji byli prof. Andrzej Garbacz, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, wraz z grupą studentów, Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, Janusz Bohatkiewicz, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, oraz Stefan Góralczyk, wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Reprezentanci poszczególnych krajów Grupy V4 w swoich wystąpieniach przedstawili informacje na temat wdrażania zapisów Europejskiego Zielonego Ładu na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Polsce. Omawiano m.in. nową dyrektywę unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zgodnie z którą budynki będą podzielone na klasy energetyczne od A (zeroemisyjne) do G (tzw. wampiry energetyczne). Prezentację ze strony polskiej przedstawił Filip Pachla, a Klaus Thürriedl przekazał informacje na temat Europejskiego Zielonego Ładu i zobowiązań podjętych w UE w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całej gospodarce unii o 55% do roku 2030 w stosunku do poziomów z 1990 r. W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa na temat problemów przedstawionych w referatach.
Wieczorem w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej odbyła się uroczysta gala, podczas której, po wystąpieniach przewodniczących delegacji z Czech, Słowacji i Węgier, zostały im wręczone przez Mariusza Dobrzenieckiego (PIIB) i Marię Kaszyńską (PZITB) okolicznościowe statuetki. W tej części uroczystości wręczone zostały także wszystkim przewodniczącym siedmiu delegacji biorących udział w spotkaniu oraz Klausowi Thürriedlowi (ECEC) i Andrzejowi Nowakowskiemu (PZITB) egzemplarze publikacji pt. „30 lat współpracy Izb i Związków Budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej 1994–2023”, przygotowanej przez Zygmunta Rawickiego. Po zakończeniu oficjalnej części gali odbył się spektakl „Lata 20., lata 30. – Rewia Szlagierów”.
Maria Kaszyńska i Mariusz Dobrzeniecki podczas gali
Jeden z dwóch głównych tematów tegorocznego spotkania dotyczył dostępu do zawodu i uznawalności kwalifikacji zawodowych w krajach Grupy V4. W drugim dniu jubileuszowego wydarzenia prezentacji tego tematu dokonali przedstawiciele poszczególnych delegacji. Z ramienia delegacji polskiej kluczowe zagadnienia przedstawił Filip Pachla. Po dyskusji stwierdzono, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów procedury wzajemnego uznawania kwalifikacji w krajach Grupy V4 są podobne. Poszczególne delegacje zadeklarowały, że będą nadal tworzyć w swoich krajach warunki, aby zastosować równoważne podejście do uznawania kwalifikacji zawodowych kandydatów z innych krajów grupy.
Klaus Thürriedl, prezydent ECEC, przekazał, że ECEC w 2016 r. rozpoczęła prace nad uznawalnością kwalifikacji zawodowych (dyrektywa z 2005 r. dotycząca wspólnych ram kształcenia), a 15 czerwca 2024 r. Komisja Europejska dała zielone światło dla wdrażania wspólnych ram kształcenia przez poszczególne kraje.
Drugi ważny temat dotyczył cyfryzacji w zakresie dokumentacji procesu budowlanego: począwszy od projektu, poprzez realizację, do utrzymania obiektu i cyfryzacji działań izb i stowarzyszeń. Ze strony polskiej informację na ten temat przekazał Roman Karwowski.
W toku dyskusji plenarnej uzgodniono tekst wspólnej deklaracji ze spotkania, którą na zakończenie podpisali przewodniczący delegacji. W deklaracji zapisano m.in.:
- Delegacje przedstawicieli izb i stowarzyszeń inżynierów krajów Grupy V4 będą zabiegać o większy udział inżynierów w procesie konsultacji i wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Deklarują czynny udział w pracach związanych z uzgadnianiem przepisów oraz harmonogramów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu.
- Wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych pomiędzy krajami Grupy V4 jest istotne dla rozwoju gospodarczego i transgranicznego. Delegacje przedstawicieli izb i stowarzyszeń inżynierów krajów Grupy V4 deklarują stworzenie zespołu, który porówna wymagania na uprawnienia budowlane w tych krajach. W skład zespołu wejdą przedstawiciele wszystkich delegacji. Celem jego prac będzie wypracowanie zasad i procedur związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych pomiędzy krajami grupy.
- Delegacje przedstawicieli izb i stowarzyszeń inżynierów krajów Grupy V4 deklarują aktywny udział w pracach nad stworzeniem strony internetowej poświęconej historii grupy, oryginalnym deklaracjom oraz wspólnym działaniom związanym ze wsparciem środowiska inżynieryjnego krajów Grupy V4.
- Organizacje inżynierskie Grupy V4 wskazują na konieczność ujednolicenia zasad odpowiedzialności zawodowej we wszystkich krajach Grupy V4. Organizacje wspólnie deklarują, że opracują zasady odpowiedzialności zawodowej we wszystkich krajach grupy. Organizacje wspólnie deklarują, że opracują zasady odpowiedzialności zawodowej, które zostaną przekazane do organizacji europejskich, takich jak ECEC i ECCE, dbających o właściwe warunki wykonywania zawodu inżyniera budownictwa w Europie, wraz z propozycją ich dalszej implementacji w prawie europejskim.
- Delegacje ze Słowacji, Czech i Węgier wyraziły uznanie oraz podziękowania dla Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa za organizację jubileuszowego, 30. spotkania Grupy V4.
- Organizacje inżynierskie krajów Grupy V4 uzgodniły, że kolejne coroczne spotkanie odbędzie się w październiku 2025 r. na Węgrzech na zaproszenie Węgierskiej Izby Inżynierów.
W trakcie programu technicznego delegacje miały możliwość zapoznania się z jednym z najwyższych budynków w Warszawie – Skyliner I o wysokości 159 m i całkowitej powierzchni 94 000 m2, z czego ponad 44 000 m2 zajmuje nowoczesna powierzchnia biurowa. Inwestycja składa się z 45 kondygnacji naziemnych oraz pięciu kondygnacji garażu podziemnego. Delegacje odwiedziły również plac budowy
nowego biurowca – Skylinera II zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Skylinera I. Będzie on liczyć 130 m wysokości i 24 000 m2 powierzchni rozmieszczonej na 28 piętrach. Natomiast osoby towarzyszące zwiedziły Muzeum Warszawy i Muzeum Chopina.
Zygmunt Rawicki
członek Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB
Fot. Tomasz Wróblewski
Czytaj także:
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe KKK PIIB oraz okręgowych komisji kwalifikacyjnych
Raport z akcji pomocy PIIB dla terenów dotkniętych powodzią