Montaż schodów strychowych i wewnętrznych to nieodzowny element budowy kilkukondygnacyjnego domu jednorodzinnego. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są rodzaje takich schodów i czym się one od siebie różnią. Poza tym poznasz, czy lepszym wyjściem są gotowe schody wewnętrzne, czy te robione na indywidualne zamówienie.
Szerokie czy wąskie schody – jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na gotowe schody wewnętrzne, czy na elementy wykonane na indywidualne zamówienie, możesz wybierać spośród różnych rodzajów schodów. Dostępne są warianty:
- jednobiegowe, które montuje się przy ścianie – mają prostą konstrukcję i zwykle dużą szerokość, dlatego są bezpieczne w użytkowaniu; zajmują jednak sporo przestrzeni, a więc są dobrym wyborem raczej do dużych budynków;
- zabiegowe, które na zakrętach mają stopnie w formie trapezów czy trójkątów – pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a więc są świetnym rozwiązaniem do nieco mniejszych domów; mogą mieć zróżnicowaną szerokość;
- wachlarzowe, z łagodnym skrętem w kształcie półkola – są stosowane nie tylko ze względów użytkowych, ale również ozdobnych; mogą stanowić jeden z centralnych punktów dużych przestrzeni otwartych, na przykład salonu połączonego z kuchnią.
Inną odmianą są schody kręcone. W odróżnieniu od wachlarzowych, można poruszać się po nich nie po półkolu, ale po okręgu – projektuje się je na rzucie koła. Stopnie swoimi kształtami przypominają trójkąty lub wycinki koła. To kręte i przeważnie wąskie schody, których pokonywanie, szczególnie przez dzieci czy osoby starsze, może być niebezpieczne.
Przeczytaj więcej na temat rodzajów schodów wewnętrznych
Gotowe schody wewnętrzne czy schody wykonane na indywidualne zamówienie? Jaki rodzaj schodów wybrać?
Pierwsza opcja to idealny wybór dla osób zabieganych oraz tych, którym zależy na jak najszybszym ukończeniu inwestycji oraz na ograniczeniu wydatków związanych z budową czy remontem domu. Gotowe schody wewnętrzne są dostępne w sklepach budowlanych w wielu wariantach. Można więc dobrać taki, który odpowiada potrzebom użytkowników. Trzeba jednak przyznać, że oferta jest ograniczona i może nie sprawdzić się w przypadku bardziej wymagających osób.
W marketach budowlanych kupisz na przykład gotowe schody modułowe. Możesz je samodzielnie złożyć za pomocą dostępnych w zestawie elementów (konstrukcji nośnej, stopni, balustrady). Mogą idealnie sprawdzić się w małych domach, gdzie liczą się niewielkie gabaryty oraz waga schodów.
Alternatywą są schody na zamówienie. Pomimo wyższej ceny, dzięki nim możesz otrzymać dokładnie taki projekt, o jakim marzyłeś. To rozwiązanie idealne, gdy zależy ci na stworzeniu wyjątkowej konstrukcji, która zachwyci domowników i gości swoim unikalnym wzornictwem. Możesz je wybrać również, gdy potrzebujesz pomocy ze strony specjalistów w doborze odpowiedniego wariantu schodów oraz miejsca ich montażu, a kwestie ekonomiczne schodzą na dalszy plan.
Montaż schodów strychowych – jakie rodzaje schodów są dostępne w sprzedaży?
Gdy czeka cię montaż włazu na strych i chcesz wybrać odpowiednie schody, możesz zdecydować się na jeden z następujących wariantów.
- Schody segmentowe składane nie zajmują dużo miejsca, gdyż są zbudowane z kilku elementów, które wsuwa się lub nakłada się na siebie. Całkowicie chowają się w suficie i są niewidoczne. Poza tym często producenci wyposażają je w klapę termoizolacyjną, która pozwoli poprawić komfort cieplny w budynku. Drabinka takich schodów może być drewniana bądź metalowa.
- Schody nożycowe, inaczej harmonijkowe, otwierają się poprzez rozciągnięcie. To doskonały wybór do pomieszczeń, w których nie ma miejsca na wersję segmentową. Dużą zaletą takich schodów jest to, że nie wymagają zbyt wiele siły do otwierania i chowania.
- Schody młynarskie przypominają pochyloną drabinę. Są zamontowane na stałe. Świetnie sprawdzą się, jeśli potrzebujesz stałego dostępu do strychu i nie chcesz tracić czasu na rozkładanie schodów.
Montaż wyłazu na strych można też oprzeć na schodach rozsuwanych. Różnią się one od segmentowych tym, że zamiast zawiasów mają okucia, które pozwalają na przesuwanie poszczególnych elementów.
Sprawdź, jak wygląda montaż schodów strychowych
Co musisz wziąć pod uwagę, jeśli czeka cię zakup i montaż wyłazu strychowego czy schodów wewnętrznych?
Jedną z ważniejszych kwestii jest materiał wykonania. Możesz wybrać schody:
- drewniane, które pozwolą stworzyć we wnętrzu wyjątkowy klimat – są one wygodne w użytkowaniu, jednak trzeba pamiętać o ich regularnej konserwacji;
- kamienne – są wyjątkowo trwałe, a do tego niezwykle pięknie się prezentują; z uwagi na swój monumentalny charakter oraz to, że mocno obciążają konstrukcję, polecamy je do dużych domów;
- blaszane lub szklane – to adekwatny wybór do nieco bardziej odważnych aranżacji, na przykład industrialnych.
Jeśli w domu czy w mieszkaniu, które kupiłeś, są już gotowe schody wewnętrzne, ale wymagają one wykończenia, polecamy pokryć je panelami podłogowymi. To doskonały sposób na wzbogacenie wystroju wnętrza i zapewnienie harmonii między poszczególnymi piętrami.
Jak zrobić schody z paneli podłogowych? Przeczytaj poradnik majsterkowicza
Gdy czeka cię montaż schodów strychowych czy wewnętrznych, poza materiałem wykonania zwróć też uwagę na wysokość balustrady (standardowo wynosi minimum 90 cm), szerokość stopni (powinna być nie mniejsza niż 80 cm), kąt nachylenia biegu (im większy, tym schody będą bardziej strome, jednak zajmą mniej miejsca) oraz rodzaj balustrady (może składać się z pionowych bądź poziomych listewek z drewna, ażurowych elementów, stalowych linek czy nawet tafli szkła). Równie istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem. Świetnym pomysłem są antypoślizgowe stopnie, a gdy w domu przebywają małe dzieci, także barierka blokująca dostęp do schodów. W przypadku schodów strychowych dodatkowo pamiętaj o dobraniu odpowiedniej klapy, najlepiej ocieplanej.