Jakie są nowe trendy w uszczelnianiu konstrukcji budowlanych zagłębionych w gruncie?

09.06.2016

Każda konstrukcja budowlana zagłębiona w gruncie wymaga zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci lub wody, dlatego tak ważne jest, aby była zaprojektowana i wykonana w odpowiedni sposób.

W uszczelnieniach konstrukcji coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania oparte na tzw. szlamach reaktywnych, czyli mikrozaprawach uszczelniających o wiązaniu chemicznym. Skład produktów do wykonywania powłok uszczelniających bazuje na cemencie z dodatkiem specjalnych polimerów. To przy aplikacji przekłada się na większe powinowactwo z podłożem (betonem, bloczkiem lub innym materiałem konstrukcyjnym). Na powłoki można nakładać bezpośrednio płyty termoizolacyjne, tynk lub okładzinę ceramiczną, co powoduje, że jednym materiałem możemy uszczelnić wszystkie części podziemne i nadziemne budynku, zachowując ciągłość hydroizolacji.

Produkty z grupy szlamów reaktywnych charakteryzują się bardzo szybkim czasem wiązania, na który nie wpływają niskie temperatury. Już po 4 godzinach można zabezpieczać wykonaną hydroizolację oraz zasypywać wykop. Pełne związanie powłoki następuje po 24 godzinach i ma odporność na wodę pod ciśnieniem 1 bar, co jest równe obciążeniu 10 m słupa wody.

Unikatowe właściwości oraz bardzo szybki czas wiązania powodują, że rozwiązania oparte na szlamach reaktywnych w niektórych przypadkach mogą stać się niezastąpione. Obserwując rynek uszczelnień w Polsce, gdzie czas prac budowlanych jest cechą nadrzędną, można stwierdzić, że jest to przyszłość w uszczelnieniach konstrukcji budowlanych. 

 

mgr inż. Łukasz Czapliński

kierownik produktu – zaprawy techniczne Weber

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in