Sale konferencyjne powinny być zaprojektowane tak, aby wszyscy z każdego jej miejsca dobrze słyszeli mówcę oraz mogli komfortowo uczestniczyć w dyskusji. Ważne jest też, aby odgłosy z sali konferencyjnej nie dostawały się na zewnątrz.
Sale konferencyjne są standardowo wyposażane w projektory multimedialne, głośniki i systemy telekonferencyjne. Zazwyczaj dwie ściany wykonane są ze szkła, natomiast na jednej powieszona jest tablica do pisania. Twarde powierzchnie ścian odbijają dźwięki i powstaje pogłos, który ogranicza zrozumiałość mowy. Jest to opisane w normie PN-B-02151-4:2015-06 dotyczącej wymagań odnośnie do akustyki m.in. pomieszczeń przeznaczonych do prezentacji słownych.
– W pomieszczeniach przeznaczonych do komunikacji słownej, oprócz czasu pogłosu, dodatkowo podaje się również wartości wskaźnika transmisji mowy (STI), który zawiera się w przedziale od 0 do 1. Wartość STI w pomieszczeniu zależy od poziomu tła akustycznego oraz od czasu pogłosu. Im niższy poziom tła akustycznego i im krótszy czas pogłosu, tym większe wartości przyjmuje STI – mówi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.
Zredukowanie odbić dźwięku od ścian i sufitu, a także hałasu niskoczęstotliwościowego (np. szumu wentylacji lub odgłosów pracy rzutnika) wpływa na dobrą zrozumiałość mowy.
Wyciszeniem sali konferencyjnej powinno się zająć już przy projektowaniu. Architekci wykorzystują często sufity akustyczne o dobrym pochłanianiu w niskich częstotliwościach. Jeśli chodzi o ściany, to najlepiej kiedy mają zarazem wysoką dźwiękoizolacyjność oraz dźwiękochłonność. Specjaliści radzą też, aby panele dźwiękochłonne umieszczone były na dwóch przylegających ścianach, co minimalizuje wielokrotne fal od równoległych powierzchni. Trzeba też pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym zapewniono dobre warunki akustyczne do komunikacji słownej bezpośredniej, będą też odpowiednie warunku do komunikacji z nagłośnieniem, ale nie zawsze musi zachodzić odwrotna zależność.
Polecamy też: Sale wielofunkcyjne – zmienna akustyka