Jak wykorzystać potencjał inteligentnego oświetlenia?

Artykuł sponsorowany

18.03.2022

Każda nowoczesna miejscowość oświetla swoje ulice, by poprawić bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców i kierowców. Ale miasta pławiące się w blasku mają swoją ciemną stronę. Koszt oświetlenia stanowi nawet do 60 % wydatków samorządów na energię elektryczną – z czego najwięcej pochłania oświetlenie drogowe.

 

Przyczyną niskiej efektywności systemów oświetleniowych są najczęściej przestarzałe, energochłonne oprawy oświetleniowe oraz brak sterowania dopasowanego do rytmu dobowego i warunków atmosferycznych. Oszczędności związane ze zużyciem energii można uzyskać dzięki zintegrowanym systemom oświetlenia, takim jak Smart Light od Orange. System ten otrzymał główną nagrodę międzynarodowych targów Elektrotechnika.

Smart Light – oszczędności i ułatwienia

Z myślą o rozwijających się miejscowościach, Orange przygotował Platformę Zarządzania Miastem do zarządzania pełnym środowiskiem usług Internetu Rzeczy (IoT) – urządzeniami, komunikacją i danymi. Dzięki niej, w jednym miejscu, można sterować dowolnymi urządzeniami, które są do niej podłączone i wzajemnie się komunikują. Oznacza to, że z poziomu platformy można zarządzać różnymi, także niepowiązanymi ze sobą usługami miejskimi. Może to być na przykład sieć wodociągowa, ciepłownicza, oświetlenie uliczne, czujniki jakości powietrza czy wypożyczalnia rowerów miejskich. Co ważne, systemy te mogą być zbudowane z urządzeń różnych producentów, ale dzięki możliwościom platformy dane z nich są integrowane i analizowane w jednym miejscu.  Nie trzeba więc tworzyć oddzielnych aplikacji dla różnych elementów infrastruktury miejskiej.

 

Jednym z rozwiązań działających w ramach Platformy Zarządzania Miastem jest właśnie Smart Light.  System zwiększa niezawodność oświetlenia miejskiego i generuje oszczędności.

 

Jak to się dzieje? Wymiana lamp sodowych i rtęciowych na LED-owe obniża o ok. 50% rachunki za prąd. Następny krok to wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania, który daje kolejne 20% oszczędności.  Sterowanie Smart Light można wdrożyć w ramach już funkcjonujących, LED-owych opraw oświetleniowych. System działa już w wielu miastach w Polsce, między innymi w Bolesławcu, Lubomierzu, Sierpcu, a już wkrótce rozświetli Skarżysko-Kamienną i gminę Ścinawa.

 

smart light

 

Smart Light  pozwala na zdalne zarządzanie zarówno grupowe jak i poszczególnymi oprawami. W efekcie możliwe jest zastąpienie szaf oświetleniowych i czujników zmierzchowych. Oznacza to uproszczenie infrastruktury. Kolejne ułatwienie to tworzenie scenariuszy świecenia, by lampy działały z uwzględnieniem rytmu dobowego i warunków atmosferycznych, czy ze zmiennym natężeniem: maksymalnym, na przykład, w pobliżu przejść dla pieszych, i z mniejszą mocą w rzadko uczęszczanych miejscach.

Smart City – technologie telekomunikacyjne to podstawa

Orange, tradycyjnie kojarzony z usługami telekomunikacyjnymi, dziś wspiera ponad 90 miejscowości w całej Polsce w przemianie w Smart City. Blisko 40% kart M2M w Polsce – czyli umożliwiających komunikację między urządzeniami – działa w sieci Orange, w paśmie licencjonowanym. Dzięki technologii operatorskiej, systemy Smart City od Orange są doskonale zabezpieczone, stabilne i odporne na zakłócenia typowe dla sieci otwartych. Sieć LTE-Cat M1, z której korzystają urządzenia IoT Orange, zapewnia energooszczędny transfer danych (urządzenie może pracować nawet 10 lat na jednej baterii), dociera do miejsc o słabym zasięgu – np. piwnic i może obsłużyć tysiące urządzeń na kilometr kwadratowy. To baza, na której tworzymy rozwiązania Smart City. Dzięki temu możliwa jest obsługa tysięcy opraw oświetleniowych, wodomierzy czy ciepłomierzy w czasie rzeczywistym.

Z czego składa się system Smart Light?

Kluczowym elementem rozwiązania jest nagrodzony na Targach Światło 22’ kontroler Smart Light, który współpracuje z zasilaczami uznanych producentów (m.in. Philips, Osram, Moons, Tridonic) i różnymi systemami sterowania. Kontroler daje możliwość programowania wg scenariuszy lub w oparciu o zarządzanie online (w czasie rzeczywistym). Do komunikacji wykorzystuje licencjonowane, zabezpieczone pasmo LTE-Cat M1. Na  bieżąco monitoruje też parametry elektryczne opraw, co pozwala na błyskawiczne wykrywanie awarii.

 

Zastosowanie nowoczesnych kontrolerów do opraw z dedykowanym systemem zarządzania umożliwia tworzenie systemu, który pozwala na wgląd w całą infrastrukturę oświetleniową. Oto główne elementy platformy:

  • Kontroler Smart Light: urządzenie instalowane na zewnątrz oprawy oświetleniowej LED, pozwalające na zdalne zarządzanie pojedynczą oprawą oświetleniową lub grupą opraw. Kontroler można zamontować na działających lampach, trwa to zaledwie kilka minut.
  • System sterowania: odpowiada za zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie danych zebranych z kontrolerów opraw.
  • Konsola systemu zarządzania (Dashboard) – jest interfejsem do systemu sterowania dla administratora systemu. Konsola udostępniana jest w postaci aplikacji www.
  • Sieć transmisji danych: działa w bezpiecznym paśmie licencjonowanym, umożliwia bezprzewodową komunikację między lampą a systemem sterowania.
  • Platforma Zarządzania Miastem: sprawne i nowoczesne zarządzanie podłączoną do niej infrastrukturą i pełnym środowiskiem IoT.

Zalety Smart Light

  • Mniejsze wydatki na energię.
  • Elastyczne zarządzanie natężeniem światła, zgodnie z warunkami atmosferycznymi.
  • Kontrola parametrów opraw 24h –błyskawiczna identyfikacja awarii.
  • Wyższa efektywność pracy – zdalny dostęp bez kontroli serwisowych ekip.
  • Jeden system do lamp różnych producentów.

Jak systemy Smart City działają w praktyce?

Już ponad 90 miast i gmin korzysta z rozwiązań Smart City od Orange. Jedną z nich jest Bolesławiec, lider Smart City w Polsce. Najpierw w Bolesławcu pojawiły się rowery miejskie czwartej generacji Smart Bike od Orange. Tego typu jednoślady nie potrzebują stacji dokujących. Przejażdżkę można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu jednej z wytyczonych stref. System IoT, zasilany z niewielkich instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na rowerze, alarmuje o próbach kradzieży lub uszkodzenia roweru, mierzy prędkość i dostarcza informacji o najpopularniejszych trasach rowerzystów.

 

Kolejnym etapem transformacji w kierunku inteligentnego miasta był system Smart Water. Na ponad dwóch tysiącach wodomierzy na przyłączach głównych zainstalowano inteligentne nakładki. Każda z nich monitoruje przepływ wody i co godzinę wysyła dane na specjalny serwer. Dzięki temu wiadomo, ile wody trafia do sieci wodociągowej i ile jest zużywane przez mieszkańców. To sprawia, że można identyfikować awarie, wycieki, czy próby kradzieży wody niemal w czasie rzeczywistym, dzięki czemu służby miejskie mogą błyskawicznie reagować. W praktyce, dzięki Smart Water, straty powstające na sieci wodociągowej można zredukować nawet o kilkanaście procent.

 

W 2019 roku na ulicach Bolesławca pojawiły się pierwsze inteligentne lampy, Smart Light, dzięki którym zużycie energii może zmniejszyć się o kilkadziesiąt procent względem tradycyjnych systemów oświetlenia. Wdrożeniu Inteligentnego oświetlenia towarzyszyła instalacja – Smart Sensor – czujników zanieczyszczenia powietrza, które mierzą w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10.

 

Materiał  do pobrania: opis systemu Smart Light

Materiał do pobrania: opis kontrolera Smart Light

 

Dowiedz się więcej na: https://www.orange.pl/duze-firmy/internet-rzeczy

Kontakt: iot@orange.com

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in