Jak technologia wpływa na zużycie energii? Gadżety, dzięki którym zmniejszysz rachunki za prąd

Artykuł sponsorowany

18.06.2024

Sposobów na oszczędzanie prądu jest bez liku – od wyeliminowania złych nawyków, poprzez wybór taryfy prądu dopasowanej do Twoich potrzeb, aż po zakup energooszczędnych urządzeń. Aby jednak jego efekty były trwałe, konieczne są dyscyplina, systematyczność i samokontrola. Jeśli obawiasz się, że Twój zapał do oszczędzania szybko minie lub po prostu chcesz przyspieszyć ten proces, skorzystaj z kilku przydatnych i – co najważniejsze – niedrogich gadżetów. Oto nasze TOP 4 urządzeń, które pomogą w ograniczeniu zużycia energii!

 

zużycie energii

Szukasz oszczędności? Kalkulator zużycia prądu podpowie, gdzie je znaleźć!

Dobry plan oszczędzania to połowa sukcesu i doskonała motywacja do tego, aby powoli, ale stabilnie zmniejszać zużycie prądu. Nie zawsze warto stosować wszystkie triki na oszczędzanie jednocześnie, tak jak nie warto stosować tylko tych losowo wybranych. Obie taktyki mogą być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe. Drastyczne oszczędzanie będzie męczące i szybko skłoni Cię do rezygnacji z postanowień. Z kolei oszczędzanie na chybił trafił nie przyniesie żadnych korzyści przy dużym wysiłku z Twojej strony.

 

Zanim przystąpisz do oszczędzania, dokładnie przemyśl:

  • które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii;
  • użytkowanie których energochłonnych urządzeń możesz ograniczyć bez rewolucyjnych zmian Twojego trybu życia.

Pomoże w tym kalkulator zużycia prądu. To najprostszy, a do tego całkowicie darmowy gadżet, który pozwoli znaleźć właściwe obszary oszczędzania i zdecydować, które ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd wprowadzić jako pierwsze. W internecie znajdziesz mnóstwo wersji takich kalkulatorów – od najprostszych do bardziej zaawansowanych. Do ich użytku wystarczy tylko podać podstawowe dane, takie jak: moc urządzenia, czas jego użytkowania i cena za 1 kWh. To naprawdę proste!

TOP 4 gadżetów, które pozwolą kontrolować zużycie energii

Innymi istotnymi czynnikami sukcesu w oszczędzaniu jest wyrobienie dobrych nawyków i automatyzacja niektórych czynności. W obu przypadkach z pomocą przychodzi technologia. Niewielkie gadżety będą przypominać o wyłączaniu konkretnych urządzeń, pomogą na bieżąco kontrolować zużycie prądu, zdalnie sterować poborem energii. Niektóre z nich mogą Cię nawet wyręczyć w pewnych kwestiach – zwłaszcza tych, o których najczęściej zapominasz. Przedstawiamy najciekawsze z nich!

1. Automatyczny timer do gniazdka

Telewizory mają wbudowane wyłączniki czasowe, jednak większość urządzeń musi być wyłączona manualnie. Jeśli często zapominasz o wyłączeniu nieużywanych sprzętów, automatyczny timer sprawdzi się znakomicie. To prosty gadżet, który wystarczy włożyć do gniazdka i podpiąć do niego konkretne urządzenia. Na wyświetlaczu (w tańszej wersji można spotkać się z obrotową tarczą) można ustawić czas, po którym timer odetnie zasilanie – i gotowe.

 

Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane modele elektroniczne, które pozwalają zaprogramować pobór prądu nie tylko w cyklu dobowym, ale także tygodniowym, miesięcznym, a nawet rocznym! Cena za taki sprzęt wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

Jeśli chcesz mieć kontrolę nad działaniem domowych sprzętów w czasie rzeczywistym, zdecyduj się na timer typu smart plug. Ten wariant urządzenia pozwala połączyć się ze swoim telefonem poprzez aplikację i zdalnie włączać oraz wyłączać konkretne sprzęty.

2. Miernik zużycia energii

Podobnie jak timer, urządzenie to umieszcza się w gniazdku, a następnie podłącza do niego wybrany sprzęt. Miernik wyposażony jest w licznik, który na bieżąco pokazuje zużycie prądu, a po wprowadzeniu do jego systemu ceny za 1 kWh wyliczy również koszt pracy sprzętu.

 

Mierniki zużycia energii zwykle wyposażone są w czytelny wyświetlacz LED, mają kompaktową konstrukcję i niewielką wagę, a do tego są łatwe w obsłudze. Niektóre z nich alarmują również, jeśli zużycie energii jest zbyt wysokie.

 

Znajdziesz je w niemal każdym sklepie elektronicznym lub budowlanym i zapłacisz za nie od 20 do 50 zł. Za tę cenę dowiesz się, które urządzenie pobiera najwięcej prądu, czy właściwie je użytkujesz i czy oszczędzanie przynosi skutki.

3. Inteligentny termostat

To gadżet droższy, bo zakup dobrej jakości termostatu to wydatek rzędu kilkuset złotych.

 

Za jego pomocą możesz zdalnie kontrolować i ograniczać zużycie energii przez domowy system grzewczy. To właśnie ogrzewanie pochłania najwięcej energii w domu, w związku z czym oszczędności na tym polu będą największe i najszybciej widoczne – i od niego najlepiej zacząć. Zakup zwróci się więc stosunkowo szybko.

 

Jak mogą pomóc Ci inteligentne termostaty? W zależności od stopnia zaawansowania, dostępne są m.in. funkcje:

  • rozpoznawania schematów ogrzewania w domu;
  • kontroli działania urządzeń grzewczych, aby pracowały możliwie najefektywniej;
  • automatycznego włączania i wyłączania ogrzewania, aby zoptymalizować zużycie energii i najlepiej dopasować je do Twoich potrzeb.

Inteligentne termostaty same dopasowują temperaturę, tak aby była optymalna bez względu na okoliczności. Biorą one pod uwagę np. stopień izolacji budynku czy temperaturę na zewnątrz.

 

zużycie energii

4. Czujniki ruchu

Często zdarza Ci się zostawić zapalone światło w przedpokoju, w korytarzu czy na werandzie? Przyda Ci się czujnik ruchu. To urządzenie samo włączy światło, jeśli tylko któryś z domowników znajdzie się w pobliżu i wyłączy je po określonym czasie.

 

Bardziej zaawansowane technologicznie modele czujników mają duże możliwości konfiguracyjne i pozwalają Ci dopasować działanie do swoich potrzeb. Możesz odpowiednio ustawić nie tylko czas oświetlania, ale również natężenie światła czy zasięg światła w zależności od pory dnia i nocy. Tak wyregulowany gadżet pozwoli Ci nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale też zwiększy bezpieczeństwo w domu.

 

Dzięki wszystkim tym urządzeniom oszczędzanie będzie znacznie prostsze, a Ty przestaniesz zaprzątać sobie głowę wieloma drobnymi rzeczami dnia codziennego. Ograniczenie zużycia prądu nie musi bowiem kojarzyć się z ciągłym wysiłkiem czy wyrzeczeniami. Im łatwiej zaczniesz, tym chętniej sięgniesz po kolejne metody na oszczędności!

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in