Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Aby je dobrze wykonać, należy m.in. przeprowadzić najpierw badania warunków gruntowych i sprawdzić stabilność gruntu.
Fundamenty to niewidoczni bohaterowie każdego budynku, których rola często jest niedoceniana. To właśnie na solidnych fundamentach opiera się nie tylko struktura, ale też bezpieczeństwo oraz trwałość całej budowli. W procesie budowlanym fundamentowanie to kluczowy etap, który decyduje o stabilności konstrukcji w obliczu zmiennych warunków gruntowych i atmosferycznych. Przyjrzyjmy się systemom szalunków traconych oraz uszczelnień, materiałom wykorzystywanym do budowy fundamentów, a także najnowszym trendom w tej dziedzinie, które – w obliczu rosnących oczekiwań dotyczących efektywności, niezawodności i ochrony środowiska – stają się coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami. Czasem nie ma możliwości wykonania elementów żelbetowych bez użycia szalunku traconego.
>>> Technologia wykonywania fundamentów
>>> Fundamentowanie w trudnych warunkach
>>> Prace ziemne zgodnie z przepisami BHP
Szalunki tracone obniżają całkowity koszt inwestycji
Szalunek tracony to rodzaj formy wykorzystywanej w budownictwie, która pozostaje na miejscu po zakończeniu betonowania i staje się integralną częścią konstrukcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, które są usuwane po związaniu mieszanki betonowej, szalunki tracone pełnią rolę zarówno formy, jak i elementu konstrukcyjnego podczas wylewania mieszanki. W odpowiednich warunkach gruntowo-wodnych rezygnuje się z wykonania płyt fundamentowych na rzecz ław i stóp fundamentowych, które równie efektywnie przenoszą obciążenia. Dzięki takiemu zabiegowi inwestorzy obniżają koszt inwestycji, która w dalszym ciągu spełnia oczekiwania i gwarantuje jakość na lata. Podczas realizacji ław i stóp fundamentowych można korzystać z wysoce wyspecjalizowanych produktów, przygotowanych pod indywidualne wymagania inwestora.
Fot. archiwum Dywidag Concrete Technologies
Na rys. zaprezentowano przykładowy projekt montażu szalunków traconych dla fundamentów, z dokładnym schematem wykonania poszczególnych elementów.
Rys. Przykładowy projekt montażu szalunków traconych dla fundamentów, z dokładnym schematem wykonania poszczególnych elementów. Rys. archiwum Dywidag Concrete Technologies
W dalszej części artykułu:
Szalunki tracone – cd.
Szczelność konstrukcji
Cały artykuł dostępny jest w numerze 11/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.
Łukasz Górnik
senior technical engineer, technical product manager DYWIDAG Concrete Technologies
Marta Stolarz
senior technical engineer, technical product manager DYWIDAG Concrete Technologies