Ptaki szukające wiosną miejsca na założenie gniazda potrafią być bardzo kłopotliwe, dlatego należy uważnie obserwować, czy nie próbują go zbudować w rynnie, bądź pod okapem. Aby uniknąć meczącej i często nieskutecznej walki z ptactwem warto zainwestować w zabezpieczenia przeciw ptactwu.
Aby zabezpieczyć dom przed ptactwem, możemy skorzystać z kolców, które odpowiednio zamontowane uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na gzymsach, krawędziach dachów oraz innych częściach domu. Należy pamiętać, że kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków. Zabroniony jest montaż takich zabezpieczeń we wnękach balkonów oraz w sposób, który by zagrażał zwierzętom. Możemy wówczas zostać oskarżeni o złamanie art. 52 ustawy o ochronie przyrody. Jeżeli będziemy chcieli zamontować kolce w sposób blokujący dostęp do istniejących gniazd lub miejsc, w których mogą być one zakładane, będziemy potrzebowali zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Fot. Braas
Podczas budowy domu koniecznie trzeba również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu szczelin wentylacyjnych w okapie. Braas oferuje trzy rodzaje zabezpieczeń okapu: grzebień okapu, grzebień okapu z kratką wentylacyjną oraz taśmę wentylacyjną okapu. Każde z tych rozwiązań zabezpiecza okap przed dostępem drobnych ptaków, owadów i gryzoni. Grzebień okapu zalecany jest do pokryć z dachówek profilowanych, gdyż dzięki elastycznym listkom dopasowuje się do kształtu dachówki. Z kolei grzebień z kratką wentylacyjną sprawdzi się w dachach wymagających większego przekroju wlotu powietrza pod pokrycie. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że kratka ma zatrzaskowo mocowane podkładki, umożliwiające mocowanie haków rynnowych bez konieczności wycinania fragmentów kratki – tłumaczy Tomasz Święty z firmy ISO–BAU z Nowego Gulczewa. Niezależnie, który rodzaj wybierzemy, najważniejsze jest zamocowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Bo chociaż jest to zadanie stosunkowo łatwe, praktyka pokazuje, że niedoświadczeni dekarze nawet na tym polu potrafią popełniać błędy. Należy pamiętać, że podczas budowy dachu, nawet taki z pozoru blachy błąd, może być dotkliwy w skutkach. Dlatego kierując się wyborem wykonawcy należy kierować się renomą oraz doświadczeniem dekarza.