Jak budują Polacy

04.07.2007

Polacy budują i remontują domy

„Murator” przeprowadził badania wśród osób zamierzających budować lub remontować domy. Ankietowani odpowiadali na pytanie: Jak budują Polacy?

Polacy budują i remontują domy

W maju 2007 roku „Murator” przeprowadził badania wśród osób zamierzających budować lub remontować dom. „Murator” starał się odpowiedzieć na pytanie: Jak budują Polacy? Raport z wyników badań przedstawiono dziennikarzom. 

Badania wśród obecnych i przyszłych posiadaczy domów wykazały m.in., że 88,7% osób budujących dom zamierza wybudować dom wolnostojący, choć wśród domów remontowanych jest trzykrotnie więcej bliźniaków niż wśród domów budowanych. Polacy preferują budowę nowych domów na peryferiach miast i na wsi. Większość domów powstaje na działkach o wielkości 500-2000 m2.

Ponad połowa badanych zamierza budować dom bez podpiwniczenia, ale aż 2/3 badanych decyduje się na dom z poddaszem użytkowym. Spada liczba budowanych domów parterowych.
Powierzchnia większości budowanych domów mieści się w przedziale: 120-180 m2.
Prawie 2/3 badanych planuje pokryć dach blachówka lub blachodachówką.

Najczęściej budowa domu trwa do 2 lat. Budowy i remonty najczęściej rozpoczynane są na wiosnę (51% budów i 44,7% remontów), nieco rzadziej latem. Domy na wsi są rzadziej remontowane niż budowane.

Budowa domu w Okunince nad jeziorem Białym (woj. lubelskie).
Fot. K. Wiśniewska

Polacy budują coraz więcej domów i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. W statystykach mieszkaniowych przełom nastąpił w 2002 r, gdy ponad połowę nowych mieszkań, a właściwie domów, zbudowali inwestorzy indywidualni. W 2006 roku około 60% mieszkań zarejestrowanych jako gotowe były domami jednorodzinnymi.

Najwięcej nowych domów powstawało na przedmieściach lub w najbliższych okolicach największych aglomeracji: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Trójmiasta, miast Górnego Śląska i Łodzi.

Tradycyjne już problemy budownictwa jednorodzinnego w Polsce, to m.in.: brak uzbrojonych terenów, biurokracja, niekompetencja urzędników, a także nierzetelność niektórych firm wykonawczych.

Źródło: Wydawnictwo Murator; badania – wiosna 2007.
 
 
 
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in