Kiedy myślimy o izolacji rur, najczęściej mamy przed oczami instalacje grzewcze czy chłodnicze oraz izolację termiczną, która ma zapobiec stratom energii i skraplaniu się wody na powierzchni. W tym kontekście, zabezpieczanie rur odpływowych wydaje się pozbawione sensu. Jest to jednak błąd, bowiem otulina taka, choć pełni diametralnie inną rolę, jest często równie niezbędna.
We współczesnym budownictwie, instalacje odpływowe i kanalizacyjne w większości przypadków buduje się z rur wykonanych z polichlorku winylu, polipropylenu czy żywicy poliestrowej. Rozwiązanie to ma wiele zalet – są one odporne na korozje, lekkie oraz mają stosunkowo niską cenę. Dlatego też praktycznie wyparły one niegdyś popularne i masywne rury żeliwne czy kamionkowe. Niestety, niska masa oraz cienkie ścianki rur plastikowych sprawiają, że łatwo wpadają one w wibracje oraz znacznie gorzej tłumią dźwięki, a to obniża komfort akustyczny w mieszkaniu. Czy zatem powinniśmy wracać do starszych rozwiązań, aby uniknąć niechcianego hałasu? Na szczęście nie musimy. Wystarczy bowiem zastosować odpowiednią izolację akustyczną, która rozwiąże ten problem.
Przykładem jest Tubolit AR Fonowave firmy Armacell. Otuliny z rodziny Tubolit AR Fonowave zostały stworzone specjalnie z myślą o zapewnieniu bariery akustycznej pomiędzy rurą a konstrukcją budynku. Dzięki specjalnie wyprofilowanej powierzchni wewnętrznej, która minimalizuje kontakt z rurą, oraz grubości 9 mm hałas generowany przez instalację odpływową czy kanalizacyjną może być zredukowany o 9 lub nawet 11 dB(A). Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Fizyki Budowlanej w Stuttgarcie, który jest jedną z najbardziej znanych i cenionych organizacji tego typu w Europie. Co więcej, badania te wykonano zgodnie z normą EN 14366:2006, co daje nam pewność, że przedstawione wyniki określają realne możliwości tłumienia dźwięków przez otulinę. – mówi Maria Witkowska, dyrektor Obsługi Technicznej Rynku z firmy Armacell.
Niewątpliwą zaletą otuliny Tubolit AR Fonowave firmy Armacell jest też jej elastyczność. Otulina została wykonana ze spienionego polietylenu, dzięki czemu jej instalacja jest bardzo prosta, nawet w przypadku bardziej skomplikowanych systemów. Dodatkowo, jej zewnętrzna powierzchnia została wzmocniona poprzez osłonę wykonaną z folii poliolefinowej. Taka konstrukcja pozwala uchronić delikatny materiał otuliny przed uszkodzeniami mechanicznymi, na jakie może być ona narażona zarówno podczas montażu, jak i późniejszej eksploatacji.