Po otrzymaniu w 2010 r. krajowej nagrody NO-DIG, przyznawanej przez Polską Fundację Technik Bezwykopowych (PFTT), obecnie HOBAS może poszczycić się otrzymanym wyróżnieniem NO-DIG Award 2011renomowanego międzynarodowego stowarzyszenia ISTT (International Society for Trenchless Technology).
Od 2 do 5 maja 2011 r. w centrum targowym Messe Berlin odbyła się 29. Międzynarodowa Konferencja NO-DIG zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych (ISTT). Wydarzenie to odbywało się równolegle ze znanymi Międzynarodowymi Targami o znaczeniu światowym „Wasser Berlin”.Aktywnym uczestnikiem tej wystawy był m. in. lider rynku systemów rurowych GRP – Grupa HOBAS, która zaprezentowała swoje produkty na stoisku targowym, wygłosiła 3 referaty oraz wspólnie z PBG S.A. ubiegała się o nagrodę NO-DIG Award. W wydarzeniu tym brali udział liczni eksperci z branży przemysłowej, gremium naukowe inżynierii lądowej i wodnej, firmy wykonawcze, reprezentanci polskich i międzynarodowych organizacji, zarządy firm wodociągowych, a także przedstawiciele administracji wyższego szczebla z całego świata.
Kulminacyjnym punktem konferencji 4 maja była uroczysta gala w pałacu Charlottenburg, w trakcie której wyróżniono 3 projekty, z czego główną nagrodę z rąk przewodniczącego ISTT dr Samuela Ariaratnamaza „Najlepszy na Świecie Projekt Bezwykopowy 2010” otrzymały właśnie firmy polskie, czyli HOBAS i PBG za wspólne przedsięwzięcie: budowę kolektorów dosyłowych z rur przeciskowych HOBAS do Oczyszczalni Ścieków Czajka w Warszawie. Tym wydarzeniem polskie doświadczenia i osiągnięcia w dziedzinie technologii bezwykopowych zostały docenione w skali międzynarodowej, a także uwieńczone trofeum. Na uwagę zasługuje fakt, że aż 26 organizacji Technik Bezykopowych z ponad 30 krajów prezentuje swoje dokonania w czasie konferencji NO-DIG. Jesteśmy więc dumni, że to właśnie nasza praca została zauważona i doceniona, a nasze dokonania stają się wizytówką polskiej myśli inżynierskiej oraz rekordów technologicznych.
W trakcie Konferencji, wśród kilkudziesięciu referatów, wygłoszono m.in. następujące wykłady:
– Innowacyjne technologie tunelowe i mikrotunelowe o rekordowych parametrach zastosowane przy budowie systemu tranzytowego ścieków do oczyszczalni ścieków w Warszawie. Praca pisana pod kierunkiem Profesora Cezarego Madryasa z Politechniki Wrocławskiej oraz Profesora Adama Wysokowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
– Modernizacja krakowskich kolektorów niekołowych za pomocą paneli NC-Line. Praca tworzona pod kierunkiem Profesora Andrzeja Kuliczkowskiego z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
– Budowa rurociągów ciśnieniowych z zastosowaniem nowoczesnych rur CC-GRP. Praca pod kierunkiem Profesora Ziemowita Suligowskiego z Politechniki Gdańskiej.
Polskie wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony międzynarodowego audytorium i wzbudziły żywą dyskusję. Potwierdza to, że staliśmy się regionalnym liderem europejskiego rynku mikrotunelowego.