Obiekt, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Rzeszów – Jasionka, według założeń ma spełniać szereg funkcji, z których najważniejsze to funkcje wystawiennicza oraz kongresowa, uzupełnione edukacyjną i integrującą dla biznesu i kultury południowo-wschodniej Polski. Dodatkowo będzie dopełnieniem oferty portu lotniczego w zakresie miejsca postoju i atrakcji kulturalnych dla pasażerów korzystających z lotniska Rzeszów – Jasionka.
Inwestor: Województwo Podkarpackie
Jednostka projektowa: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Centrum Projektowe „Miastoprojekt”
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Best Construction Sp. z o.o. i Karpat-Bud Sp. z o.o.
Powierzchnia budynku: 27 276,81 m2 Maksymalna wysokość: 23,50 m
Projekt uszczelnień, dostawa materiałów i wykonanie uszczelnienia części podziemnej: Forbuild SA
Wizualizacja obiektu (źródło: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – Biuro Projektu CWK)
Bryła budynku składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich – część wystawiennicza to szklana kopuła oparta na rzucie zbliżonym do elipsy, natomiast drugi to część kongresowa w kształcie odwróconego stożka, na której znajduje się mała szklana kopuła wraz z tarasem widokowym, umożliwiającym obserwację lądujących i startujących samolotów na pasie lotniska.
W skład centrum wchodzi sala kongresowa na 860 osób, dwie sale konferencyjne o powierzchni ok. 300 i 360 m2, restauracja, sala bankietowa, zaplecze biurowe, a także powierzchnia wystawowa wynosząca łącznie 16 145,45 m2.
W grudniu 2013 r. firma Forbuild przystąpiła do opracowania projektu uszczelnienia części podziemnej obiektu. Zgodnie z założeniami, podziemia centrum zostały zrealizowane w systemie izolacji bezpowłokowej. Projekt definiował wszelkie przerwy robocze i sposób ich uszczelnienia. Płyta denna części wystawienniczej i kongresowej była zdylatowana od płyt wjazdów do podpiwniczenia obiektu. Dylatacje występowały również między ścianami wjazdów a konstrukcją obiektu. Ponadto firma Forbuild weryfikowała recepturę dostarczanego na plac budowy betonu oraz opracowała i prowadziła pielęgnację zabetonowanych segmentów płyty i ścian.
Miejsce przenikania się części wystawienniczej i kongresowej (grudzień 2014 r.)
Betonowanie segmentów płyty dennej
Zgodnie z dokumentacją geologiczną i hydrologiczną placu budowy, woda o napiętym poziomie znajdowała się 5 m p.p.t. Dodatkowo, na podstawie obserwacji ustalono możliwy poziom wahania się poziomu wody na ±1 m. Ze względu na realizację budowy w sprzyjających warunkach atmosferycznych, betonowanie na maksymalnej głębokości 5,73 m p.p.t. nie wymagało odwadniania i było realizowane w suchym wykopie.
Płyta denna była betonowana w czterech taktach, zarówno w części wystawienniczej, jak i kongresowej. Do betonowania wykorzystano beton klasy C 30/37 W8, opracowany przez technologów Forbuild SA. Na budowie każda dostarczona partia badana była przez niezależną od wykonawcy jednostkę badawczą.
Płyta denna była wykonywana na łożysku z dwóch warstw folii PVC grubości 0,2 mm, ułożonym na podbetonie, dodatkowo boki przegłębień płyty dennej zostały wyłożone warstwą 5 cm wełny mineralnej średniej gęstości w celu zabezpieczenia przed kumulacją naprężeń w narożach. Przerwy robocze w betonowaniu płyty szalowane były szalunkiem traconym profilowanym STP, co pozwoliło na wykonanie fugi zębatej o maksymalnym zespoleniu sąsiadujących segmentów. Dylatacje płyty dennej i płyt wjazdowych uszczelnione zostały taśmą dylatacyjną BESAPLAST AD320 i FV30/20/2 od góry płyty, zaś przerwy robocze – taśmami AA320.
Zastosowanie blachy BETOFLEX na styku płyty i ściany
Pielęgnacja płyty betonowej poprzez przykrywanie warstwami mat i folii
Przerwy robocze w przegłębieniach płyty dennej na styku płyty i ścian zewnętrznych oraz przerwy robocze w betonowaniu ścian zewnętrznych fundamentowych zostały uszczelnione blachami BETOFLEX. Poszczególne segmenty płyty dennej realizowane były tak, aby sąsiednie segmenty miały przerwę betonowania nie mniejszą niż dwa tygodnie. Płyta była zacierana mechanicznie i to determinowało sposób prowadzenia pielęgnacji. Ze względu na wykonywanie prac betoniarskich w I kwartale 2014 r., beton był przykrywany warstwami folii bąbelkowej na okres 7 dni.
Ściany fundamentowe zewnętrzne, realizowane w odcinkach ustalonych przez konstruktora, były zabezpieczone w przerwach roboczych blachami BETOFLEX. Dodatkowo, na odcinkach przekraczających długość równą h/2g (gdzie h – wysokość ściany, a g – grubość ściany) montowane były taśmy specjalne typu S, służące wymuszaniu i uszczelnieniu strefy spękań w ścianach.
Szalunki systemowe stosowane do formowania ścian łączono ściągami B15 w osłonie systemu K22. System składa się z rurki plastikowej 22 mm oraz stożków EX22 /10. Po betonowaniu ściany były rozszalowywane w zależności od warunków zewnętrznych w cyklu trzy i pół dnia lub siedem dni. Ściany po otwarciu były przykrywane warstwą folii, natomiast korki betonowe wklejane w ściany po uzyskaniu przez beton wilgotności poniżej 10%.
Szalunki ścienne łączone ściągami B15
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe podczas prac wykończeniowych (źródło: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – Biuro Projektu CWK)
Założenia projektu uszczelnienia oraz zaangażowanie dozoru i pracowników generalnego wykonawcy oraz wszystkich podwykonawców realizujących budowę zostały potwierdzone osiągniętymi parametrami wykonanych elementów i szczelnością części podziemnej obiektu.
Obecnie brygady generalnego wykonawcy realizują montaż warstw przekrycia dachu oraz szklenie stalowej kopuły części wystawienniczej, jak również prowadzą prace wykończeniowe (listopad 2015 r.).
Leszek Ścisło
doradca techniczny FORBUILD SA