Produkcja 12 mln innowacyjnych szyb samochodowych marki Pilkington rocznie i 1500 dodatkowych miejsc pracy – to efekt ukończonej inwestycji japońskiego koncernu NSG Group w Chmielowie. Budowa nowoczesnej fabryki pochłonęła blisko 500 mln zł.
W październiku odbyło się uroczyste otwarcie nowej części zakładu produkcji szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, gm. Nowa Dęba, k. Tarnobrzega. Wybudowana w ciągu 4 lat nowoczesna fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład produkcyjny Pilkington Automotive Poland, w którym powstają szyby przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie, takich jak Jaguar, Land Rover, Ford, Volkswagen, Fiat czy Honda. Zakład produkuje również szyby do samochodów ciężarowych, takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo.
Chmielowska fabryka jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Jej łączna powierzchnia, wynosząca 90 tys. m², została podzielona na dwie części: halę produkcyjną oraz magazynową, obok której zlokalizowano stanowiska do montażu elementów dodatkowych. Zakład wyposażono w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich w technologii APBL LEL i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linia BOX do produkcji szyb na rynek wtórny oraz linię do enkapsulacji. Ostatni etap inwestycji zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych szyb bocznych w technologii 2dFB wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.
Wprowadzone technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji Pilkington Automotive w Polsce. Oba zakłady wytwarzać będą rocznie 4 miliony szyb przednich laminowanych i 8 milionów szyb bocznych i tylnych. 80% produktów trafia na rynki zagraniczne.
Fot. Grzegorz Biernat
Nowoczesne systemy znalazły zastosowanie także w samym budynku. Zamknięty obieg wody przemysłowej umożliwia jej powtórne wykorzystanie do mycia szyb w procesie produkcji, a kolektory słoneczne ograniczają zużycie energii, niezbędnej do jej podgrzewania. Najwyższy poziom technologiczny inwestycji wymagał zaangażowania międzynarodowych specjalistów, w tym zespołu inżynierów Automotive Engineering z Włoch oraz R&D ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wielkiej Brytanii. Uruchamianie linii produkcyjnych wspierali eksperci z wielu stron świata, m.in. z Japonii, Austrii, Niemiec, a także Meksyku i Brazylii – mówi Grzegorz Kociubowski, dyrektor Zakładu w Chmielowie i dyrektor projektu inwestycyjnego.
Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.