Inteligentne instalacje stadionu Maracana w Brazylii

11.07.2014

Kiedy FIFA dokonała wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2014 wiadomo było, że przed organizatorami stoi wielkie wyzwanie w zakresie infrastruktury. Schneider Electric wyjawia tajemnice stadionu, na którym 13 lipca zabrzmi gwizdek finałowego meczu Mistrzostw Świata w Brazylii.

Stadion Marcanã dopiero teraz odkrywa swoje tajemnice, które sprawiają, że jest jednym z najlepszych na świecie obiektów sportowych. Co sprawia, że tak jest? Składa się na to wiele urządzeń i systemów, które pozwalają nie tylko sprawnie nim zarządzać, ale również sprawiają, że jest efektywny energetycznie.

Stadion im. Mario Filho, znanego powszechnie jako Maracanã, nocą wygląda jak obiekt nie z tej ziemi. Wszystko to dzięki 3 tysiącom lamp, które składają się na monumentalny system oświetlenia, którym zarządza ponad 500 liczników, mierników i bezpieczników elektrycznych. Poza prowadzonym w czasie rzeczywistym monitoringiem zużycia energii, pracownicy centrum zarządzają także innymi instalacjami i funkcjami obiektu, takimi jak: oświetlenie pomieszczeń dostępnych dla publiczności, system wentylacji i wywiewu powietrza, klimatyzacja, generatory energii, urządzenia podtrzymujące zasilanie, kontrola dostępu, systemy pożarowe, kamery nadzoru wideo (CCTV) i hydraulika. Stadion został zbudowany z myślą o kibicach oraz bezpieczeństwie i wygodzie. W tym celu na stadionie pojawiło się 17 wind, 12 ciągów ruchomych schodów, 292 toalet i 60 barów. Wszystkie te operacje kontrolowane są z jednego miejsca – centrum kontroli i monitoringu.

W oparciu o międzynarodowe standardy i wymogi FIFA, Schneider Electric i partnerzy opracowali projekt automatyzacji oparty na inteligentnej sieci, łączący poszczególne systemy i mający możliwość zarządzania ponad 36 tys. różnych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie meczu.

 

 

Oświetlenie stadionu jest kontrolowane przez systemy wykorzystujące protokoły DMX i KNX, które poza integracją z siecią, są odpowiedzialne za odtwarzanie różnych animacji kolorystycznych na zewnętrznej elewacji budynku. Systemy, które zarządzają stadionem, automatycznie wysyłają powiadomienia o błędach i usterkach w monitorowanych systemach, które są przetwarzane w czasie rzeczywistym, i alarmują w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń. W obrębie całego obiektu zainstalowano ponad 300 nowoczesnych, otwartych paneli automatyzacyjnych, które pozwalają na łatwą integracją wszystkich systemów i procesów oraz ograniczenie zużycia energii nawet o 36%. Specjalnie zaprojektowany system dystrybucji wody kontroluje i ogranicza ilość wody zużywanej w toaletach. Zawory przepuszczające wodę otwierają się w dłuższych interwałach, kiedy stadion nie jest wykorzystywany, co pozwala ograniczyć nieprzyjemny zapach. W trakcie meczów zawory otwierają się częściej.

 

 

Jednym z najważniejszych wyzwań było bezpieczeństwo kibiców. Oparte ono zostało na montażu systemu kamer HD oraz inteligentnym monitoringu i magazynowaniu obrazu. Dzięki temu każdy kibic jest monitorowany i zapisywany w specjalnej bazie, tzw. systemie magazynowania obrazu. Dane z nadzoru są analizowane i automatycznie opisywane, generując alerty dla operatorów tylko, jeśli dzieje się coś podejrzanego. Dzięki tej dynamicznej obróbce danych w czasie rzeczywistym, możliwe jest szybkie namierzenie i reagowanie na niebezpieczne incydenty, zapewniając większy poziom bezpieczeństwa całemu obiektowi.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.