NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych. Mal-Bud-1, generalny wykonawca siedziby firmy, działając w systemie „zaprojektuj i wybuduj” stworzył przy ul. Kolskiej 12 w Warszawie nowoczesny i inteligentny budynek.
Kompleks biurowy NASK położony jest w sąsiedztwie zabytków architektury przemysłowej, m.in. Wydziału Sztuki Mediów ASP oraz historycznego cmentarza Stare Powązki, wpisując się w charakter okolicy. Docelowo będzie się składał z dwóch budynków – pierwszego (o powierzchni 4426 m²) ukończonego w 2015 r. i drugiego, którego realizację zlecono już w trakcie budowy poprzedniego i która trwa obecnie, o powierzchni 2011 m².
Ukończony budynek został oddany „pod klucz” w oparciu o wysokie standardy ekologiczne i funkcjonalne. Klimatyzacja (system Toshiba) została wykonana w systemie trójrurowym, który odpowiada zarówno za schładzanie, jak i ogrzewanie przestrzeni. Inwestycję wykończono w całości wełną mineralną, która oprócz perfekcyjnej izolacji cieplnej zapewnia również ochronę akustyczną. Zewnętrzną elewację pokryto tynkiem Ameristone T na bazie polimeru akrylu z kruszywem kwarcowym i mikką, firmy Dryvit. Stolarka okienna jest w pełni aluminiowa i – co jest rzadkie w biurowcach – pozwala otworzyć okno. Można je zarówno uchylać, jak i w pełni otwierać. Inteligentne systemy automatycznie zawieszają działanie klimatyzacji na czas otworzenia okna i uruchamiają ją ponownie jednym przyciskiem pilota, gdy zostanie ono zamknięte. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom wykorzystanie klimatyzacji ograniczone jest do niezbędnego minimum. Budynek jest również doświetlany światłem naturalnym za pomocą świetlików dachowych. Zewnętrzne lamele sterowane pilotem pomagają w efektywniejszym korzystaniu z biur, wszystkie media można obsługiwać za pomocą jednego pulpitu.
Starannie wykończono także obszar serwerowni, tak by spełniała ona najwyższe standardy funkcjonalności i bezpieczeństwa. Wyposażona jest m.in. w precyzyjną klimatyzację, podniesione podłogi chroniące przed zalaniem oraz system gaszenia pożaru gazem. Cały budynek zabezpieczono w wysokim standardzie, ma dwustronne zasilanie w energię elektryczną, gwarantowane zasilanie poprzez zastosowanie ups’ów, zasilanie awaryjne z agregatu prądotwórczego oraz rozbudowany system kontroli dostępu umożliwiający jednocześnie rejestrację czasu pracy. Systemy bezpieczeństwa oraz system sygnalizacji pożarowej są w stanie niemal natychmiast wysłać informację o zagrożeniu do straży pożarnej.
Drugi budynek, będący w realizacji, jest oparty o te same nowoczesne technologie, wyróżnia się jednak jednym znaczącym usprawnieniem, generującym oszczędności w budowie i eksploatacji całego kompleksu. Minimalna rozbudowa węzła cieplnego i pozostałej infrastruktury pozwoliły stworzyć jeden centralny system, łączący dostęp do wszystkich mediów. Powstanie tam również kantyna, dostępna nie tylko dla pracowników, ale również dla studentów pobliskiego wydziału ASP i wszystkich gości.