Instalacja fotowoltaiczna to efektywny i ekologiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej w domach jednorodzinnych. Poznaj system fotowoltaiczny jednego z czołowych producentów dachówek.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w panelach przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki fotonom (jednostkom światła) i krzemowi. Światło padające na ogniwa jest wchłaniane przez krzem, który zmusza elektron do ruchu, czyli przepływu prądu. Po podłączeniu systemu fotowoltaicznego do aktualnej instalacji elektrycznej uzyskuje się dostęp do tańszego prądu, który można wykorzystać m.in. do podgrzewania wody czy ogrzewania domu. Co więcej, nadmiar wyprodukowanej energii można magazynować lub sprzedawać. Wszystko zależy od rodzaju instalacji oraz zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym.
Zalety instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika to pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a więc jest to rozwiązanie ekologiczne. Inwestor otrzymuje darmowy prąd z niemal bezobsługowej domowej elektrowni, która nie wymaga serwisowania czy wymiany elementów. Panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu dają też niezależność – mając swój prąd nie trzeba się martwić rosnącymi kosztami energii.
Polecamy: Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019
Systemy solarne BMI Braas
Wśród produktów marki BMI Braas dostępne są panele fotowoltaiczne PV Premium i PV Indax. Systemy fotowoltaiczne Braas to wysokiej jakości i wydajności moduły fotowoltaiczne montowane w linii dachówek. Przejmują one podstawową funkcję pokrycia dachowego – chronią przed warunkami atmosferycznymi, są estetyczne i oczywiście produkują energię elektryczną w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. A więc pokrycie dachowe staje się domową elektrownią.
Panale BMI Braas są zintegrowane z popularnymi dachówkami tej samej marki np. Teviva, Tegalit czy Turmalin. Podczas montażu dachówki są zastępowane przez panele, a możliwości ich aranżacji są nieograniczone.
Instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem
Rozważając zakup paneli warto pamiętać o rządowych dopłatach np. w ramach programu Mój Prąd. Projekt zakłada dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych kwotą maksymalnie 5 tys. zł. Nabór wniosków wystartował 30 sierpnia 2019 r. Środki z dofinansowania często wystarczają na pokrycie dużej części kosztów inwestycji, a nawet w niektórych przypadkach udaje się sfinansować nawet 100%.
BMI Braas
Zobacz: Farmy fotowoltaiczne na terenach rolnych. Plany