Skuteczna i przemyślana termomodernizacja budynków mieszkalnych powinna brać pod uwagę problemy z zawilgoconymi ścianami podpiwniczenia oraz parteru.
Brak działającej poziomej oraz pionowej izolacji przeciwwilgociowej wywiera negatywne skutki obserwowane szczególnie w starym, wysokoemisyjnym budownictwie. Najbardziej dolegliwe z nich to obniżenie izolacyjności cieplnej murów oraz rozwój pleśni i grzybów wpływających kancerogennie oraz alergennie na mieszkańców.
Ilustrację wpływu zawilgocenia muru na zmniejszenie jego izolacyjności cieplnej przedstawiono na rysunku. Wynika z niego, że im bardziej zawilgocona jest przegroda budowlana, tym gorsze są jej własności termoizolacyjne. Każdy bowiem nasiąkliwy materiał budowlany, np. cegła ceramiczna, ma określone własności termoizolacyjne wynikające z porowatości. Gdy pory zostaną wypełnione wodą na skutek kapilarnego podciągania, wówczas mur ceglany traci izolacyjność cieplną. Woda kapilarna jest znacznie gorszym izolatorem ciepła, ponieważ zamarza w temperaturze -7°C i niższej, a nie 0°C jak woda w swobodnym naczyniu. Toteż wilgotność masowa 4% powoduje utratę już połowy termoizolacyjności.
Rys. Wpływ zawilgocenia muru na zmniejszenie jego izolacyjności cieplnej
Wpływa to na temperaturę ścian i pomieszczeń oraz wilgotność powietrza. Są to czynniki warunkujące komfort klimatyczny mieszkań, a także zdrowie ludzi. Oszczędzanie energii cieplnej należy więc zacząć od osuszenia budynku.
Trzeba zatem z naciskiem podkreślić, że samo docieplenie murów zewnętrznych budynku, bez usunięcia przyczyn zawilgocenia i jego osuszenia, przynosi fatalne skutki. Korozja biologiczna w tak nowo utworzonym autoklawie rozwija się szybciej. Ubocznym skutkiem będzie zwiększenie zasięgu wzniosu kapilarnego.
Wynika z tego, że termomodernizacja budynku i jego ochrona przed wilgocią są zagadnieniami ściśle ze sobą powiązanymi.
Warunek szczelnej i skutecznej izolacji przeciwwilgociowej umożliwiającej trwałe osuszenie obiektu budowlanego spełniają Iniekcja Krystaliczna® oraz przeznaczone do niej preparaty iniekcyjne Crystarid®, służące do wytwarzania poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej typu mineralnego o trwałości praktycznie nieograniczonej.
Dedykowane Iniekcji Krystalicznej® materiały Crystarid® są stosowane do wytwarzania izolacji w zawilgoconych obiektach wzniesionych ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych podciągających kapilarnie wilgoć, przy różnej grubości ścian oraz różnym stopniu zawilgocenia i zasolenia.
Po zastosowaniu blokady przeciwwilgociowej w technologii Iniekcji Krystalicznej® następuje proces wysychania zawilgoconego
muru.
Technologia ta jest wdrażana i rozwijana przez spadkobierców dr. inż. Wojciecha Nawrota oraz współautorów rozwiązań patentowych – mgr. inż. Macieja Nawrota i Jarosława Nawrota w ramach Autorskiego Parku Technologicznego. Wyłącznie mgr inż. Maciej Nawrot i Jarosław Nawrot jako licencjodawcy posiadają uprawnienia do udzielania praw licencyjnych i używania chronionych znaków towarowych: Iniekcja Krystaliczna® oraz Crystarid®.
Tylko licencjonowane firmy mają dostęp do tej technologii i przeznaczonych do niej preparatów iniekcyjnych. Dystrybucja materiałów Crystarid® prowadzona jest wyłącznie przez Autorski Park Technologiczny Zakład Osuszania Budowli mgr inż. Maciej Nawrot. W przypadku wątpliwości co do autoryzacji danej firmy wykonawczej należy złożyć zapytanie do licencjodawcy.
Iniekcja Krystaliczna® Autorski Park Technologiczny mgr inż. Maciej Nawrot, Jarosław Nawrot
ul. Warszawska 28, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego, tel. 601 32 82 33, 601 33 57 56, info@crystarid.pl