Od 2 do 4 września br. Politechnika Warszawska gościła kilkuset uczestników I Kongresu Elektryki Polskiej.
Kongres, stanowiący główne wydarzenie obchodów 90-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), odbywał się pod hasłem „Elektryka polska – tradycja, teraźniejszość i przyszłość”. Jak podkreślał w powitalnym przemówieniu Jerzy Barglik – prezes SEP, podstawowym celem Kongresu było określenie stanu elektryki w naszym kraju na początku XXI w. oraz sformułowanie wniosków dotyczących kierunku rozwoju elektryki w Polsce i „przekazanie tych wniosków władzom z nadzieją, że zostaną zrozumiane i wysłuchane”.
Obrady kongresu obejmowały bloki tematyczne poświęcone: elektroenergetyce, elektrotechnice, elektronice i automatyce, telekomunikacji, informatyce, historii elektryki oraz problemom nauki i kształcenia elektryków.
Wiele miejsca poświęcono elektroenergetyce z racji wielkich wyzwań stojących przed Polską w związku z wdrożeniem dyrektywy UE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych oraz z zapewnieniem krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Dyskutowano nad wprowadzeniem mechanizmu białych certyfikatów, budową elektrowni jądrowej, rozwojem odnawialnych źródeł energii, unowocześnianiem oświetlenia.
Gościem sesji zatytułowanej „Energetyka jądrowa dla Polski” była podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Hanna Trojanowska, która omówiła założenia Programu Polskiej Energetyki przygotowywanego w ministerstwie. Prof. Zdzisław Celiński z Politechniki Warszawskiej przedstawił korzyści wynikające z wdrożenia energetyki atomowej w naszym kraju i przekonywał, że „już dzisiaj cena energii z elektrowni jądrowej jest tańsza niż z węglowej”.
(KW)
Prezes SEP Jerzy Barglik