Zapewnienie wodoszczelności jest jednym z bardziej odpowiedzialnych działań w procesie budowlanym. Hydroizolację warto wykonywać jedynie z najlepszych, renomowanych produktów o bardzo wysokiej skuteczności, a do takich należą produkty do wgłębnego zabezpieczania betonu.
Firma Hydrostop od 1985 r. dostarcza produkty hydroizolacyjne o wysokiej jakości pozwalające na wgłębne zabezpieczenie betonu – przy uszczelnianiu ścian, płyt fundamentowych, płyt dennych i płyt patio oraz styków tych elementów (przy zastosowaniu rozwiązań systemowych). Ponieważ najsilniejszy napór wody występuje na spodzie płyty fundamentowej, zabezpieczenie właśnie tego miejsca wymaga szczególnej staranności od wykonawcy. Wyroby Hydrostop krystalizują spodnią powierzchnię płyty fundamentowej oraz powierzchnię ścian. Walory tych produktów od lat są doceniane przez inżynierów budowlanych.
Rys. 1 Mechanizm samoregeneracji uszczelnienia płyty fundamentowej: a) w spodniej części płyty powstaje rysa, b) woda transportuje w to miejsce substancje uszczelniające, c) rysa zostaje zabudowana kryształami
Uszczelnienie spodu płyty – zalecenia wykonawcze
– Przygotowanie warstwy chudego betonu, zwykle o grubości od 5 do 10 cm, jako płaszczyzny do ułożenia zbrojenia płyty.
– Po ułożeniu zbrojenia, ale przed wylaniem betonu, równomierne posypanie warstwy chudego betonu Hydrostopem-Mieszanką w ilości 3 kg/m2. Maks. przerwa w ciągłości posypki to 50 mm.
– Aby Hydrostop (zawierający cement) związał się z podłożem, należy go sypać na wilgotne podłoże (chudy beton) lub po nasypaniu zrosić wodą.
– Wylanie płyty żelbetowej.
Fot. 1 Uszczelnianie płyty fundamentowej i zalewanie betonem
Uszczelnienie ścian i patia – zalecenia wykonawcze
– Ściany zewnętrzne fundamentowe wylewane w szalunkach uszczelnia się przez dwukrotne malowanie Hydrostopem.
– Styki ścian z płytą fundamentową i stropem uszczelnia się Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną oraz dodatkowo – taśmą uszczelniającą.
– Patio uszczelnia się przez naniesienie Hydrostopu na powierzchnię płyty żelbetowej.
Więcej informacji pod adresem: www.hydrostop.pl/prezentacje-flash
Fot. 2 Uszczelnianie płyty dennej między ścianami szczelinowymi
Zalety Hydrostopu
Izolacja krystalizująca w przeciwieństwie do powłok bitumicznych oraz powłok ze sztucznego tworzywa nie starzeje się (nie traci swych właściwości w miarę upływu czasu), a jednocześnie ma własność samoregeneracji uszczelnienia. Jest więc tak trwała jak żelbet, a dodatkowo jest tańsza od powłok hydroizolacyjnych z tworzywa sztucznego. Ponadto – ze względu na penetrujące działanie izolacji – niewielkie przerwy w jej ciągłości, szczególnie uszkodzenia punktowe, praktycznie nie mają znaczenia dla zachowania szczelności.
Zaletą jest również to, że nanoszenie Hydrostopu nie wymaga osuszenia podłoża, odbywa się szybko i nie opóźnia procesu budowlanego. Uszczelnienie wykonywane jest po montażu zbrojenia, co eliminuje możliwość uszkodzenia hydroizolacji przy pracach zbrojarskich.
Dr inż. Paweł Grzegorzewicz
Sprzedaż: tel. 22 811 08 95, faks 22 614 26 66
Doradcy techniczni: www.hydrostop.pl/kontakt-mapa
Usługi hydroizolacyjne: tel. 500 717 007