Hydrofobizacja wgłębna

17.01.2008

Hydrofobizacja wgłębna – metoda zabezpieczania nowych konstrukcji żelbetowych przed korozją chlorkową.

Pojawiły się już  pierwsze oznaki zimy – śnieg i ujemne temperatury a wraz z nimi sól drogowa – stały element utrzymania przejezdności dróg i mostów. Jak wiadomo sól oprócz swoich niewątpliwych zalet w zakresie bezpieczeństwa na drogach ma również mniej pozytywne oblicze – powoduje bowiem ogromne uszkodzenia elementów żelbetowych np. mostów, przepustów, itp.
Dlatego korozja chlorkowa, jako negatywne następstwo  stosowania soli, oraz sposoby zabezpieczania przed nią są obecnie, na całym świecie, przedmiotem intensywnych badań.
Z dotychczasowych ustaleń naukowców wynika, iż w okresie od inicjacji aż do zapoczątkowania procesu korozji decydującą rolę odgrywają 3 czynniki:
1.koncentracja chlorków na powierzchni betonu,
2.progowa zawartość wolnych chlorków w betonie, tj. ta zawartość wolnych  chlorków, która powoduje, że może wystąpić korozja, 3.szybkość transportu jonów chlorkowych w otuline.
Badaniami ostatniego z wymienionych czynników  zajęli się specjaliści  z firmy STO A.G. Niemcy wraz z kadrą naukową z Politechniki w Karlsruhe. Celem prac było opracowania skutecznej ochrony przed transportem chlorków w betonie. Przeprowadzono szereg badań porównawczych obiektów mostowych o różnym okresie eksploatacji( I Grupa > 15 lat, II Grupa 10-15 lat, III Grupa 5-10 lat, IV Grupa < 5 lat)  zabezpieczonych  oraz niezabezpieczonych przed ingerencją chlorków.
Badania miały określić następujące parametry:
 – głębokość karbonatyzacji
 – porowatość otuliny zbrojenia
 – głębokość penetracji  chlorków  w betonie.
{mospagebreak}
Wszystkie badania prowadzono na elementach narażonych na działanie chlorków (podpory mostowe)  na trzech wysokościach 0,3 m, 1,3 m, 2,3 m. 
Uzyskano następujące wyniki:
 – głębokość karbonatyzacji – stwierdzono że karbonatyzacja postępuje ale jest procesem bardzo powolnym  i sama w sobie nie stanowi zagrożenia  dla trwałości  badanych mostów(dla obiektów o największym stopni karbonatyzacji ,,czas życia,, określono na  ca. 100 lat),
– porowatość otuliny zbrojenia – średnia porowatość wyniosła 13 % i była mniejsza w grupie I co można wiązać z większą karbonatyzacją,
–  głębokość penetracji chlorków – z badań wynika że proces ten jest najbardziej dynamiczny  i postępuje najszybciej. W niektórych przypadkach głębokość penetracji sięga poziomu zbrojenia).
Na podstawie wyników  równolegle prowadzonych badań obiektów zabezpieczonych  różnymi środkami hydrofobowymi na bazie silanów, naukowcy doszli do wniosku iż hydrofobizacja spełnia swoją rolę jako zabezpieczenie przed wnikaniem chlorków tylko przy spełnieniu następujących warunków:
– substancją czynną  środka hydrofobowego jest ISO-Octyltriethoxysilan,
– środek hydrofobowy posiada wysoką lepkość,
– na głębokości 6 mm znajduje się 0,25% masy środka hydrofobowego w stosunku do masy betonu.
W oparciu o uzyskane  wyniki badań, technolodzy Sto A.G. przygotowali środek hydrofobowy spełniający stawiane  wymagania. Jest to produkt w postaci żelu nakładany na powierzchnie betonowe wg zużycia 0,60-0,65 kg/m².

{mospagebreak}
Zabezpieczono nim już  wiele obiektów mostowych w Europie. W Sztokholmie  użyto tego produktu do wszystkich obiektów mostowych. Również w Szwajcarii pewne odcinki tzw. Trasy Św. Gotarda  wraz z tunelem zostały zabezpieczone  z zastosowaniem technologii głębokiej hydrofobizacji.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in