Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś

28.11.2013

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu oraz producent narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, firma Stanley Black & Decker, otwierają wystawę poświęconą historii narzędzi użytkowych. Wernisaż 3 grudnia br.

Wystawa „Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś” prezentuje historię rozwoju podstawowych narzędzi ręcznych będących nierozłącznym elementem życia codziennego oraz pracy człowieka zręcznego, twórcy, majstra, czyli Homo faber. Wystawa będzie otwarta od 3 grudnia 2013 r. do końca marca 2014 r. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 3 grudnia o godz. 14.00.

 

 

Na wystawie poznamy historię narzędzi tworzonych i wykorzystywanych przez człowieka od epoki kamienia po czasy obecne. Konfrontacja zabytków archeologicznych z ich obecnymi odpowiednikami będzie nie tylko interesująca, ale wręcz zaskakująca. Zarówno wtedy, gdy współczesne i dawne przedmioty będą niemal identyczne, jak i wówczas gdy będą różniły się w sposób diametralny. Postęp, jaki dokonał człowiek, tworząc i doskonaląc narzędzia użytkowe na przestrzeni tysiącleci, zobrazują profesjonalne produkty firmy Stanley Black & Decker. Jej eksperci wsparli Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu nie tylko użyczając narzędzi, ale także przekazując specjalistyczną wiedzę niezbędną przy organizacji tak przekrojowej wystawy.

„Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś” poruszy zagadnienia wytwarzania narzędzi, a także sposobu ich używania, zwłaszcza w pradziejach. Zorganizowane zostaną stanowiska do samodzielnej obróbki drewna, kości i skóry za pomocą narzędzi krzemiennych. Specjalnie przygotowane filmy instruktażowe pokażą różnorodne techniki użytkowania zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych.

Jako eksponaty na wystawie zostaną wykorzystane zabytki archeologiczne z obszaru Śląska pochodzące głównie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, obiekty etnograficzne udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz najnowsze rodzaje narzędzi i elektronarzędzi marek Stanley i DeWALT.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.