Green Power Słowiński

19.12.2007

Na terenie gmin Słupsk i Ustka w nadchodzących latach ma powstać elektrownia Green Power Słowiński.

Składać się ona będzie z 104 turbin wiatrowych.  Wytworzoną w elektrowni zieloną energię będzie kupować Energa-Obrót. Green Power Słowiński (GPS) ma ruszyć w 2009 lub 2010 roku. Spółka Green Power Polska należąca do japońskiej spółki Green Power Investment Corporation, jest właścicielem i inwestorem GPS.  Jak mówi Artur Stawikowski z Green Power Polska – wiatraki będą zlokalizowane za zachód od Ustki. Elektrownia składać się będzie ze 104 turbin wiatrowych o mocy 2,3 MW każda, co daje łączną moc ok. 240 MW (dla porównania Elektrownia Połaniec ma osiem bloków o mocy 225 MW). Wiatraki będą miały ponad 100 m wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie prawie 90 m. Producentem turbin zamówionych na potrzeby Green Power Słowiński jest firma Siemens.
Obecnie  trwają prace projektowe, które najprawdopodobniej potrwają około roku, kolejnym krokiem będzie zdobycie pozwolenia na budowę. Jak informuje Adam Stawikowski, prowadzone są również rozmowy z PSE-Operator na temat linii wysokiego napięcia, która jest niezbędna do połączenia elektrowni GPS z krajowym systemem elektroenergetycznym. Ze względu na dużą moc wiatraki będą połączone bezpośrednio z siecią przesyłową o napięciu 400 kV.

Źródło (tekst): Gazeta Prawna

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.