XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna ENERGODOM 2012, Kraków, 11–14.09.2012.
Motywem przewodnim konferencji zorganizowanej przez Zakład Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej były radykalne zmiany, które wkrótce czekają nas w zakresie charakterystyki energetycznej budynków, oraz towarzyszące im wyzwania. Podczas otwierającej obrady sesji panelowej „Blaski i cienie budownictwa o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii” wskazywano nieuchronność tych zmian, zaznaczając, że choć od dawna są one możliwe w aspekcie technicznym, to ich wdrażanie musi być adekwatne do zasadności ekonomicznej oraz determinacji społeczeństw w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Podkreślono też znaczenie sensownej pod względem ekonomicznym modernizacji energetycznej istniejących obiektów. Nowe wątki to trudności związane z akceptacją społeczną niektórych specyficznych rozwiązań i sposobów eksploatacji budynków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, a także problemy natury technicznej i estetycznej towarzyszące integrowaniu systemów pozyskiwania energii odnawialnej z budynkami zeroenergetycznymi.
Pełna formuła konferencji obejmowała niemal wszystkie aspekty projektowo-wykonawcze współczesnego budownictwa mające związek z fizyką budowli. Podczas ośmiu sesji omawiano m.in. narzędzia symulacyjne i obliczeniowe w fizyce budowli, projektowanie i badania obudowy zewnętrznej budynków, sposoby oceny wpływu budynków na środowisko oraz reakcje obiektów na warunki zewnętrzne, a także kwestie izolacyjności akustycznej, oświetlenia wnętrz czy instalacji wewnętrznych.
Konferencję poprzedziły warsztaty dla inwestorów, projektantów i wykonawców. Na przykładzie hali sportowej w Słomnikach oraz szkoły w Budzowie – pierwszych takich inwestycji w Polsce w standardzie budynków pasywnych – przedstawiono problemy projektowania, realizacji i eksploatacji podobnych obiektów. Przebieg oraz oprawę konferencji i warsztatów wzbogaciły prezentacje firm sponsorujących seminarium: głównego sponsora firmy ISOVER Saint-Gobain oraz firm AnTherm, Fakro i Termoorganiki.
J.J.