Głębokie wykopy 2016

25.03.2016

Tegoroczne seminarium geotechniczne odbyło się 3 marca w Warszawie i składało się z dwu obszernych sesji. Prowadzili je przedstawiciele organizatorów: Piotr Rychlewski z IBDiM i Przemysław Nowak z PZWFS.

Zaproszonym na seminarium ekspertem była pani prof. Anna Siemińska-Lewandowska. Seminarium rozpoczął inż.Krzysztof Grzegorzewicz dedykując kolejny „bukiet czarnych kwiatów” negatywnie ocenianym wybranym przypadkom związanym z realizacją nowych inwestycji, wskazując m.in. na liczne błędy przy budowie ogrodzeń autostrad i torów kolejowych. Na „bukiet kwiatów kolorowych” zasłużyli projektanci i wykonawcy korka betonowego w Gdańsku pod Muzeum II Wojny Światowej (obecnie to jedno z największych betonowań podwodnych na świecie).

Kolejny referat, który wygłosił dr Rafał Buca, dotyczył pierwszego w Polsce zastosowania BIM-u w geotechnice (czyli GeoBimu).

To, że nie warto oszczędzać na badaniach podłoża na potrzeby głębokich wykopów udowadniał w swoim wystąpieniu dr Bolesław Kłosiński, a problem dobrych badań podłoża pojawił się na seminarium wielokrotnie.

 

Rafał Buca, Dariusz Sobala, Anna Siemińska-Lewandowska, Krzysztof Grzegorzewicz, Bolesław Kłosiński, Piotr Rychlewski, Zbigniew Szubski, Paweł Galas, Łukasz Majchrzak, Marcin Derlacz

 

Kilka referatów było poświęconych głębokim, wielkogabarytowym wykopom o złożonej geotechnice, związanym z realizacją portu lotniczego Kraków–Balice (opowiadał o nim dr Dariusz Sobala), dworca Łódź Fabryczna (Łukasz Majchrzak i Marcin Derlacz) oraz „suchego wykopu” pod muzeum w Gdańsku (Hubert Tomczak i Urszula Tomczak). Pokazana również została analiza przypadków obudów głębokich wykopów.

Aż trzy referaty dotyczyły materiałów iniekcyjnych i stosowania iniekcji w geotechnice. Niekonwencjonalne zastosowanie technologii mostowych na przykładzie przesunięcia willi Grueneberga w Szczecinie było tematem ciekawej prezentacji Zbigniewa Szubskiego.

Należy podkreślić, że tradycyjnie już seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem, co zostało potwierdzone przez 314 uczestników.

 

Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in