Tegoroczne seminarium geotechniczne odbyło się 3 marca w Warszawie i składało się z dwu obszernych sesji. Prowadzili je przedstawiciele organizatorów: Piotr Rychlewski z IBDiM i Przemysław Nowak z PZWFS.
Zaproszonym na seminarium ekspertem była pani prof. Anna Siemińska-Lewandowska. Seminarium rozpoczął inż.Krzysztof Grzegorzewicz dedykując kolejny „bukiet czarnych kwiatów” negatywnie ocenianym wybranym przypadkom związanym z realizacją nowych inwestycji, wskazując m.in. na liczne błędy przy budowie ogrodzeń autostrad i torów kolejowych. Na „bukiet kwiatów kolorowych” zasłużyli projektanci i wykonawcy korka betonowego w Gdańsku pod Muzeum II Wojny Światowej (obecnie to jedno z największych betonowań podwodnych na świecie).
Kolejny referat, który wygłosił dr Rafał Buca, dotyczył pierwszego w Polsce zastosowania BIM-u w geotechnice (czyli GeoBimu).
To, że nie warto oszczędzać na badaniach podłoża na potrzeby głębokich wykopów udowadniał w swoim wystąpieniu dr Bolesław Kłosiński, a problem dobrych badań podłoża pojawił się na seminarium wielokrotnie.
Rafał Buca, Dariusz Sobala, Anna Siemińska-Lewandowska, Krzysztof Grzegorzewicz, Bolesław Kłosiński, Piotr Rychlewski, Zbigniew Szubski, Paweł Galas, Łukasz Majchrzak, Marcin Derlacz
Kilka referatów było poświęconych głębokim, wielkogabarytowym wykopom o złożonej geotechnice, związanym z realizacją portu lotniczego Kraków–Balice (opowiadał o nim dr Dariusz Sobala), dworca Łódź Fabryczna (Łukasz Majchrzak i Marcin Derlacz) oraz „suchego wykopu” pod muzeum w Gdańsku (Hubert Tomczak i Urszula Tomczak). Pokazana również została analiza przypadków obudów głębokich wykopów.
Aż trzy referaty dotyczyły materiałów iniekcyjnych i stosowania iniekcji w geotechnice. Niekonwencjonalne zastosowanie technologii mostowych na przykładzie przesunięcia willi Grueneberga w Szczecinie było tematem ciekawej prezentacji Zbigniewa Szubskiego.
Należy podkreślić, że tradycyjnie już seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem, co zostało potwierdzone przez 314 uczestników.
Krystyna Wiśniewska